60 „Ten aanzien van onderwerpen, die niet geregeld zijn bij dit wet boek, maar bij andere algemeene verordeningen, reglementen en keuren of bij andere verbindende wettelijke verordeningen en besluiten, niet afgeschaft bij het vorig artikel, blijven de regterlijke collegiën en geregten die algemeene verordeningen, reglementen, keuren of andere verbindende wettelijke verordeningen en besluiten toepassen". In dit geval moeten wij nagaan, welke burgers nog meer aan de rechts macht der krijgsraden gedurende den staat van oorlog en van beleg onderworpen zouden kunnen worden. In de bovenaangehaalde artikelen uit de Wetboeken van strafrecht voor Europeanen en Inlanders is wel sprake van misdrijf bij ver- eenigingen van boosdoeners kètjoepartijenmaar b. v. niet van het misdrijf van zeerooverij. Het zal in den staat van oorlog wenschelijk zijn, ook dit misdrijf door de krijgsraden te doen berechten. (1) Bij een oorlog met een buitenlandschen vijand heeft de Gouverneur- Generaal het recht, kaperbrieven of lettres de marque uit te reiken; tusschen de eigenaren der van zulke brieven voorziene schepen als mede tusschen de commandanten van oorlogschepen en de gezag voerders van vijandelijke vaartuigen kunnen in zake van prijzen en buit (2) geschillen ontstaan. In den staat van oorlog zal het evenzeer wenschelijk zijn, dat de krijgsraden van die geschillen alsmede van de misdrijven, aangaande prijzen en buiten gepleegd, kennis nemen, zooals thans ingevolge de artt. 125 en 129 van het „Reglement op de regterlijke organisatie en het beleid der justitie in Nederlandsch- Indië''' aan de raden van justitie (op Javais opgedragen. Evenmin vonden we in de hierboven aangehaalde artikelen uit de beide burgerlijke strafwetboeken voor Indië gewag gemaakt van (1) Zie omtrent de zeerooverij: Bijblad No. 3199, Indisch Staatsblad van 1837, No. 39 en van 186S, No. 32. (2) De nieuwe bepalingen omtrent de judicature en manier van procedeeren in zaken, betreffende prijs en buit, zijn opgenomen in Ind. Staatsblad van 1878, No. 284 en de bepalingen omtrent de verdeeling der prijs-en buitgelden in Ind. Staatsblad van 1878, No. 242. Raadpleeg, voor de geschiedenis van dit onderwerp Mijer, Verzameling van Instructiën, Ordonnanciën en Reglementen voor de Regeering van Ned.-IndiëTollens Verzameling van bepalingen, niet in het Staatsblad van Ned.-Indië opgenomen, 1808 1856; Boudewijnse en Van Soestde lndo-Nederlctndsche wetgeving 18161881; Cornets de GrootKoloniale debatten 1814 1865.

Indisch Militair Tijdschrift | 1883 | | pagina 71