61 misdujven als het vernielen of onbruikbaar Maken van spoorwegen en telegraafverbindingen. Ook zij, die zich daaraan in tijd van oorlog schuldig maken, behooren o. i. evenals zij, die dijken of dammen doorstekenten einde inundatiën te veroorzaken of zij, die inundatiën beletten(1) voor den krijgsraad terecht te staan. Bij raadpleging van het „Reglement op de regterlijke organisatie en het beleid der justitie in Nederlandsch-Indié" en bijlage XI daar van, zal men ontwaren, dat de krijgsraden gedurende den staat van oorlog en dien van beleg zoodoende gedeeltelijk in de plaats treden van de raden van justitiede landraden en de rechtbanken van om gang (artt. 95, 105, 124, 125, 129). Wordt Java het tooneel van den oorlog, dan zal men aan de rechtbanken van omgang, zoo ze er nog mochten zijn, niet veel hebben. Het zal dan zaak zijn, de omgaande rechters en hunne griffiers (allen rechtsgeleerden) tijdig op te roepen en uit hen een rechterlijk college te vormen, dat wij hier boven een tijclelijken raad van justitie hebben genoemd. (2) Deze tijdelijke raad zoude dan kennis kunnen nemen van al de zaken, die anders bij den gewonen raad van justitiehet omgaand gerecht en den landraad behandeld worden, dus ook van strafzaken van Europeanen en Inlanders of daarmede gelijkgestelden, behalve die, welke voor de krijgsraden behooren te worden behandeld, overeenkomstig het hier boven door ons aangeteekende. Op den aldus samengestelden tijdelijken raad van justitie blijven dan in hoofdzaak van toepassing de bepalingen van het „Reglement op de regterlijke organisatie en het beleid der justitie in Ned.-Iudië het „Reglement op de burgerlijke regtsvordering", het „Reglement op de strafvordering' en andere algemeene of bijzondere bepalingen van wetgeving voor de gewone raden van justitie, behoudens de door ons hierboven gestelde uitzonderingen. Is de gemeenschap tusschen den zetel van den tijdelijken raad van justitie en den zetel van het hooggerechtshof van Ned.-Indië door den vijand verbroken, dan be hooren de wettelijke bepalingen op de strafvordering, die de gevallen (1) Zie de daarover handelende artikelen in het nieuwe Nedertanclsche strafwetboek. (2) Daarvoor komen dan 4 rechtsgeleerden beschikbaar. Zie art. 99 van het „Re glement op de regterlijke organisatie en het beleid der justitie in N. I." en Regeerings- almanak 1882.

Indisch Militair Tijdschrift | 1883 | | pagina 72