63 van de wetgevende bevoegdheid der ambtenaren, met het hoogste gewestelijke gezag bekleed." (1) Het is duidelijk, zonder dat wij naar het Decreet van 1811 behoeven te verwijzen, dat die bevoegdheid in den staat van oorlof/ op de hoogste militaire autoriteit leanjn den staat van beleg op hem moet overgaan. Behalve de districtsgerechten, de regentschapsgerechten en de land raden, de speciale rechtbanken op Java en in de Buitenbezittingen, voor ons onderwerp buiten beschouwing latende, nemen de residen tiegerechten op Java kennis van alle overtredingen van politie en plaat selijke keuren en andere wettelijke bepalingen van algemeenen aard, wanneer daarop o. m. geene hoogere of andere straf is gesteld dan eene gevangenisstraf van acht dagenvoor de drie eerste rechtbanken staan Inlanders, voor de laatstgenoemde rechtbank Europeanen en Inlanders terecht. Behalve volgens de plaatselijke en gewestelijke keuren, spreken deze rechtbanken in zake politieovertredingen recht volgens het „Algemeen politiestrafregiement voor de Europeanen in Ned.-Indiëen het „Algemeen politiestrafregiement voor de Inlan ders in Ned.-Indië.'''' Op groote plaatsen staat aan het hoofd der politie een assistent-resident en onder hem staan weder schouten. Wij zullen ons, voor ons onderwerp, slechts hierbij bepalen en den lezer, wat betreft de uitoefening der politie onder de Inlanders en de daarmede gelijkgestelde personen op Java (de Buitenbezittingen weder buiten beschouwing latende) verwijzen naar het „Reglement op de uitoefening der politie, de burgerlijke rechtspleging en de strafvordering onder de Inlanders en de daarmede gelijkgestelde per sonen op Java en Madoera" Zoodra de verantwoordelijkheid voor de handhaving der politie en goede orde feitelijk bij de hoogste militaire autoriteit berust, zal het zaak zijn, dat hij die handhaving zoolang doenlijk, d. i. dus gedu rende den staat van oorlog, aan de civiele autoriteit opdraagt en de politie gedurende den staat van beleg zelf uitoefent, voor zooverre en in die mate als hij noodig zal oordeelen. In de Buitenbezittingen zal men hierbij op minder moeilijkheden stuitendaarom hebben wij er niet over gesproken. Het politiegezag, dat de hoogste militaire autoriteit alsdan zelf uitoefent of in zijn naam, door wien of wie (1) Indisch Staatsblad van 1858, No. 17,

Indisch Militair Tijdschrift | 1883 | | pagina 74