67 doen; de rest moet aan zijn oordeel en doorzicht worden over gelaten. Mocht hij al eens falen, dan zal de Gouverneur-Generaal, wanneer hij overigens getoond heeft een bezadigd en beredeneerd man te zijn, hem .zijn steun en deze is zéér groot voorzeker niet onthouden. Het recht van gratie amnestie en abolitie) alléén is een koninklijk recht, dat niet kan berusten bij de hoogste militaire autoriteit hier boven bedoeld; het blijft in handen van den Gouverneur-Generaal. "Wanneer de communicatie met den zetel van het Hoog Gerechtshof en dien van het Hoog Militair Gerechtshof verbroken is, heeft hij echter de bevoegdheid, aan de doodvonnissen van alle militaire en civiele rechtbanken uitvoering te doen geven. Vermeent hij van het recht van fiat executie volgens art. 92 R. R. geen gebruik te moeten maken, dan zal hij de executie dier vonnissen op zijne verantwoordelijkheid mogen schorsen en zoo spoedig doenlijk de beslissing van den Gouver neur-Generaal inroepen. In dezen toestand is er van geen hooger beroep of appèl of revisie of cassatie der vonnissen van die rechtbanken sprake. In dezen toestand wordt dus gebroken met de artt. 163, 169, 170, 171, 172, 173, 174, 175 en 177 van het „Reglement op de rechterlijke organisatie, enz.," de betrekkelijke bepalingen der re glementen op de strafvordering en rechtsvordering. „Niemand kan tegen zijn wil worden afgetrokken van den rechter, dien algemeene verordeningen hem toekennen," luidt wel is waar art. 80 R. R. Als de hoogste militaire autoriteit het evenwel noodig acht, een anderen rechter aan te wijzen, heeft hij daartoe de bevoegdheid. Niemand mag tot straf vervolgd of daartoe veroordeeld worden dan op de wijze en in de gevallen bij algemeene verordening voorzien," zegt art. 88 R. R. De hoogste militaire autoriteit heeft alweer de be voegdheid, wanneer daarin niet voorzien is, gedurende den staat van oorlog of van beleg, ook van deze grondwettige bepaling af te wijken. Niemand mag in hechtenis worden genomen dan met uitzondering van de gevallen in het R. R. genoemd op bevel van het daartoe, ingevolge de algemeene verordeningen op de strafvordering, bevoegd gezag en op den voet en de wijze daarbij omschreven, lezen we in art. 85 R. R. Eene dier uitzonderingen is weder de staat van oor log en van beleg. Dan mag de hoogste militaire autoriteit, om politieke

Indisch Militair Tijdschrift | 1883 | | pagina 78