78 chefs in zaken informatiën moesten ingewonnen worden, welke door hen en dit bevreemdt niemand niet te geven waren uit onbekend heid met het vak. Het moet ten laatste een chef al heel onaangenaam aandoen, telkens zijn ondergeschikten zóó naar huis te moeten zenden. Wij hebben gezien, dat de officieren van gezondheid 50 toelage ontvangen voor het waarnemen van civiele diensten. Zulks komt den paardenarts evengoed toe. Immers hij wordt dikwijls genoeg voor veeziekten de dessa's ingezonden. Bovendienhet besluit bepaalt, dat die toelage moet worden uitgekeerd aan de officieren van den Geneeskundigen Dienstwaartoe toch ook, ingevolge de Legerformatie, de paardenartsen behooren. Het is al genoeg, dat de rang van 3de klasse is blijven bestaan; en dit alleen om reden, dat de studie der veeartsen korter is, waar door zij op jeugdiger leeftijd in dienst zouden komen. Wij gelooven echter, dat de ouderdoms-statistiek van afgeleverde veeartsen aan de School te Utrecht tegenwoordig tamelijk wel met die der (menschen-) artsen overeenkomt. Waarom ook nu weer, blijkens de Indische begrooting voor 1883, aan den geheelen Geneeskundigen Dienst betere vooruitzichten ge opend en aan de paardenartsen niet? Of is een paardenarts iemand, wiens studiën van dien aard moeten geacht worden, dat hij al zeer te vreden mag zijn als hem een officiersrang in het Leger is aange wezen? Wij gelooven, dat de bekwame Directeur van 'sRijks-veeartsenij- school te Utrecht der Regeering andere inlichtingen zou kunnen geven. Yoorts is het hoog noodig dat de formatie veranderd worde. Wil men er paardenartsen op na blijven houden, dan kan men vol staan met een korps van 10 officieren. De oudste, of hij die onder de oudsten de meest geschikte is, moet b. v. „Dirigeerend Paardenarts zijn, met den rang van Majoor. Hij moet tevens belast worden met het toezicht op den Burgerlijken Yeeartsenijdienst. Yervolgens zouden voldoende zijn: 3 paardenartsen der eerste klasse; 4 paardenartsen der tweede klasse; 2 paardenartsen der derde klasse. De standplaatsen zou men kunnen regelen, als volgt; De Dirigeerende Paardenarts, bureau houdende te Batavia; bij de

Indisch Militair Tijdschrift | 1883 | | pagina 89