79 lste en 18do compagniën artillerie een paardenarts der eerste klasse, tevens belast met den officiersdienstbij het 3de veld-eskadron ca valerie een paardenarts van de 3de klasse. Thans worden al die diensten verricht door één paardenarts van de 3de klasse. Bij het lste, 2de en depot-eskadron cavalerie te Salatiga, benevens de 5de compagnie berg-artillerie, één paardenarts der eerste klasse en één paardenarts van do derde klasse. De laatste kan, onder toezicht van den eersten, belast worden met de opleiding van leerling hoefsmeden tot hoefsmid, en met het houden van theorie met het kader in de uitwendige paardenkennis. Deze dienst doet thans één paardenarts van de 3de klasse. Bij de 2de en 213te compagniën veld-artillerie te Banjoe-Biroe, be nevens de 10de compagnie veld-artillerie te Willem I, één paardenarts der tweede klasse. Bij het linker-half 4de eskadron cavalerie en de 3de compagnie berg-artillerie, benevens den officiersdienst te Soerabaia, een paar denarts der eerste klasse onbezet. Bij het rechter-half 4<ie eskadron cavalerie en de 4d« compagnie berg-artillerie te Atjeh, één paardenarts der 2de klasse. Bij het detachement cavalerie en de 20ste compagnie gemengde artillerie te Makassar, een paardenarts der 2d° klasse onbezet. Deze wordt tevens belast met den aankoop van remonte-paarden. Bij de 14de compagnie gemengde artillerie te Padang-Pandjang, één paardenarts der 2do klasse; deze kan echter later beter ge plaatst worden bij het garnizoen te Magelang. In dezen zin zou reeds zeer veel tot verbetering gedaan zijn. Onder een zelfstandigen chef zou alle kans bestaan, dat het therapeutische en instrumentale gedeelte eene verbetering onderging; iets, wat voor de meeste (niet alle) garnizoenen dringend noodig is. Waar aan den eenen kant eene bekrompenheid bestaat in de keus van af doende geneesmiddelen, staan aan den anderen kant massa 's bloot aan bederf. In ieder garnizoen, waar een paardenarts is, zou gezorgd kunnen worden voor een behoorlijke veldmedicjjnkist en verbandtaschiets, wat waarlijk voor een leger, dat min of meer op voet van oorlog staat, geen luxe is. Ik geloof niet, dat ooit een paardenarts in Indië cavalerie of artillerie bij zware mar-

Indisch Militair Tijdschrift | 1883 | | pagina 90