80 schen heeft zien uitrukken met een kleine vétérinaire ambulance. Zelfs bij de oefeningen van een geheele compagnie artillerie te Babakan en Batoe Djadjar, waar een veertien dagen gemanoeuvreerd wordt, gaat nooit een paardenarts medede dienst wordt dan zeer primitief verricht door een sergeant. Men zegt wel: ja, het is toch altijd goed gegaanmaar het behoeft juist maar eens verkeerd te gaan, dan wordt dubbel en dwars betaald aan verlies van paarden, het bedrag, dat anders de reis-declaratie van den paardenarts zou uitmaken. Het schijnt goed, nog eens in herinnering te brengen, dat bij de manoeuvres in 1881 te Babakan één paard, volgens verklaring van den fungeerenden paardenarts, lijdende aan kwaden droes, is afge maakt. Indien het werkelijk kwade droes geweest is, wat bij zoo een marsch door Java zeer gemakkelijk kan opgedaan worden, wat had dat dan niet dood en verderf onder de paarden der compagnie kunnen aanbrengen. Een prjjzenswaardige verbetering zou verder zijn, het vaststellen van een Vétérinair Reglement. Beeds in 1881 is door den Chef over den Geneeskundigen Dienst het ontwerpen van zulk een reglement aan een paardenarts opgedragen; doch, door de plaatsing van dien paardenarts bij de veepest, is daarvan tot heden nog niets gekomen. Yoorts dient noodzakelijk het model der jaarlijksche rapporten her zien te worden. Het beste zou zijn totale vrijheid te laten in het stellen der diagnose; men rangschikt nu bijna alles onder de rubriek, „overige ziektevormen,terwijl op het ziekenrapport namen van ziekten voorkomen, welke nog nooit door een paardenarts geconsta teerd zijn geworden. De tegenwoordige inrichting van het ziekenrapport leidt tot niets anders dan tot gemakzucht; zeker in strijd met het reglement van den Geneeskundigen Dienst, dat een paar artikelen behelst, om den paardenarts tot verdere wetenschappelijke vorming aan te sporen. Men moet wel weten, dat de categorie „overige ziektevormen" in zich sluitaandoeningen van hersenen, ruggemerg en periferisch zenuw stelsel, pis- en geslachtsorganen, circulatie- en respiratiestelsel, een groot gedeelte der huidziekten, benevens de meeste chirurgische gevallen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1883 | | pagina 91