HET MILITAIR STRAFRECHT VOOR HEEN EN THANS. Eene door den Oostenrijkschen Kapitein-Auditeur Dr. Emil Dangel- maier geleverde vergelijkende studie over de grondbeginselen van liet thans bestaande strafrecht en dat der oudheid, geeft mij aanleiding, eenige zijner beschouwingen hier ter sprake te brengen, ook in ver band met de bij ons geldende strafwetten. In de eerste plaats zal daartoe in herinnering moeten worden ge bracht, dat de Romeinen, zoowel op het gebied van krijgskunst als van rechtsgeleerdheid, de leermeesters zijn geweest, die, door hun wapengeweld nagenoeg de geheele toen bekende wereld aan zich on derworpen hebbende, voor een groot deel hunne overwinningen aan hunne ijzeren, strenge discipline verschuldigd zijn. De Romeinsche rechtsgeleerden hebben de rechtswetenschappen tot zulk een hoogte opgevoerd, dat het Romeinsche recht nog tegen woordig de grondslag vormt dér rechtsgeleerdheid en der nieuwe wetboeken. De studie van het Romeinsche militaire strafrecht, en de vergelij king er van met de militaire strafwetten van den nieuweren tijd, is daarom zoowel voor de krijgskunst als voor de rechtsgeleerdheid van groot belang. Ons onderdeel van de rechtswetenschap is stiefmoederlijk behan deld geworden, niettegenstaande door rechtshistorische en rechtsverge lijkende studie op het overig gebied dier groote wetenschap belang rijke vorderingen zijn gemaakt. De onderscheidene rechtsinstellingen moeten in hare historische ontwikkeling beschouwd worden, want, alleen uit het verledene leert men het tegenwoordige verstaan en begrijpen. Het militaire strafrecht der Grieken en Romeinen berustte in de

Indisch Militair Tijdschrift | 1883 | | pagina 93