87 landverraad hadden schuldig gemaakt, werden met bovengenoemde onteerende doodstraffen gestraft. Uitdrukkelijk wordt daarbij echter verklaard, dat dit slechts een uitzondering daarstelt, omdat personen, die zich aan zulke misdaden schuldig maken, niet meer als militairen kunnen worden beschouwd. De doodstraf werd toegepast op enkele personen. Had echter een geheele troep zich misdadig gemaakt, dan werd de straf aan iederen tienden man, dien het lot trof, voltrokken. Talrijke voorheelden van dit decimeeren komen in de Romeinsche geschiedenis voor, en wel bij muiterij van Legioenen. De niet-kapitale straffen, waarmede de Romeinsche soldaten wer den bedreigd, waren: 1. Castigatio (Lichamelijke tuchtiging); 2. Pecuniaria multa (Intrekken van soldij); 8. Munerum indictio (Opleggen van zwaren arbeid) 4. Militae mutatio (Plaatsen in een minder geachte militaire klasse); 5. Gradus dejectio (Degradeeren) 6. Ignominiosa (Wegjagen uit den dienst). Yoor mindere misdaden tegen de militaire discipline en discipli naire overtredingen waren nog andere straffen in gebruik, alsstaande eten, blootvoets op het wachtappel verschijnen, enz. De straffen werden in het kwartier en ten aanzien van het legioen, slechts de doodstraf buiten het kwartier voltrokken. In de middeleeuwen komen bijzonder strenge straffen wegens mi litaire overtredingen voor, zooals de doodstraf door ophangen of door den kogel, brandmerken, het afhakken der hand, het afsnijden van neus en ooren, vesting- en tuchthuisstraf; in Frankrijk de galeistraf en het doorsteken van de tong met een gloeiend ijzer. Ten gevolge van de vorderingen der beschaving zijn de gruwe lijke straffen van het Romeinsche recht en der middeleeuwen ver dwenen, maar een overeenkomst tusschen het Romeinsche en moderne militaire strafrecht vinden wij daarin, dat de doodstraf wegens een militaire overtreding door de kameraden met de militaire wapens wordt voltrokken. Evenals bij de Romeinsche wet, vinden wij daarop bij ons slechts eene uitzondering, nl. betreffende deserteurs naar den vijand, die met de onteerende doodstraf met den strop gestraft worden.

Indisch Militair Tijdschrift | 1883 | | pagina 98