88 De thans tegen militaire delicten het meest toegepaste straf, is de vrijheidstraf, die aan het Romeinsche recht onbekend was. Zoo wor den bij ons misdaden met den kruiwagen, mindere overtredingen met detentie of arrest gestraft. De overige in het Romeinsche recht voorkomende straffen, als weg jagen uit den dienst, degradeeren, komen ook in de nieuwe wetboeken voor; en ook het plaatsen in een minder geachte militaire klasse heeft overeenkomst met onze plaatsing in de tweede klasse van mi litaire discipline of bij een strafdetachement. III. Bijzondere militaire delicten. Wij gaan thans over tot de beschouwing van bijzondere militaire delicten en zullen tot de overtuiging komen, dat bij de Romeinen, die de dapperste soldaten en de scherpzinnigste juristen waren, dezelfde handelingen van dezen tijd als militaire delicten aangezien en streng gestraft werden Inde eerste plaats zu'len wij spreken van misdaden tegen de subordinatie. De eerste plicht van den soldaat is gehoorzaamheid aan den meer dere. De soldaat heeft in dit opzicht slechts één geloofsartikel, dat hij blindelings volgen moet: het Commando. De noodzakelijkheid dezer blindelinge gehoorzaamheid jegens den militairen meerdere was reeds in het Romeinsche recht erkend, terwijl strenge straffen tegen de overtreding der ondergeschiktheid bedreigd werden. De grondstelling bestond, dat zoo in den oorlog iets tegen de be velen van den meerdere was gedaan, zelfs als de afloop gunstig was geweest, toch de doodstraf voltrokken werd. De Romeinsche geschiedenis levert voorbeelden op, dat Romeinsche veldheeren hun eigen zonen deden terechtstellen, omdat zij zich tegen hunne bevelen met den vijand in strijd hadden gewikkeld. Ieder vergrijp jegens den meerdere of de wacht, ook het dulden dat een meerdere werd mishandeld, werd met den dood gestraft; mindere overtredingen tegen de subordinatie schijnen door den veld heer naar eigen inzichten gestraft te zijn geworden. Ook in de nieuwe strafwetboeken vindt men strenge strafbepalin gen tegen overtredingen der subordinatie. Zoo straft ons wetboek het uitdrukkelijk weigeren of opzettelijk nalaten van gegeven bevelen,

Indisch Militair Tijdschrift | 1883 | | pagina 99