89 hetgeen het overzicht en de raadpleging van het voorschrift gemak kelijk maakt, een vergelijking, die hier zeker niet misplaatst zou zijn geweest, wordt evenwel gemist. „Een Infanterist" veroordeelt het Indisch prijsschieten op 400 M. op een smalle schijfhiertegen valt aan te voeren, dat het prijsschieten niet op 400 M., maar op hoogstens 252 M., (400 pas) plaats heeft; verder is de vraag wat men door een smalle schijf verstaatzulk een gezegde beteekent niets. Men dient bij de beoordeeling dezer zaak in het oog te houden, dat de afmetingen der grootste ellips op de ellipsvormige schijf getrokken ongeveer overeenkomen met de dubbele 50 spreiding op 400 pas met de totale spreiding op 300 pas en ruim zoo groot zijn als de totale spreiding op 200 pas, voorts dat aan het prijsschieten slechts deelnemen scherpschutters en schut ters l8t0 klasse, dus goede schutters. Ik wil hiermede de zaak slechts in bescherming nemen tegen een veroordeeling met den Franschen slag, zooals meermalen en ook nu weer hier geschiedt, want ook ik keur het prijsschieten, zooals dat bij ons geregeld is af en wel hoofdzakelijk omdat het niet aangaat bij het prijsschieten, waarmede de taktiek niets te maken heeft, den man te laten schieten op afstanden, waar bij hij geen vizierschot heeft. In het geheele reglement wordt van het richten bij het schieten op 300 pas niets gezegd, op 400 pas moet worden gericht over de op het voetstuk nedergeslagen vizierklep op de borst van den man 100); waar is de borst van den man op de ellipsvormige schijf en hoe richt de schutter daarop die dat den prijsschutter aan het verstand brengt, heeft zeker een zeer ver dienstelijk werk verricht. Aan het slot van het opstel worden eenige verbeteringen aange geven, welke in ons reglement zouden kunnen worden aangebracht. Onder 2 en 3 wordt voorgesteld minstens 2 maal 's weeks in den drogen mousson en 1 maal 's weeks in den natten mousson te laten schieten, het aantal per man te verschieten patronen onbepaald te stellen en dit zoo hoog mogelijk op te voerenin den grond zou dat zeker een goede verbetering zijn, doch het moet verwondering wekken „Een Infanterist" in den tegenwoordigen toestand met dat voorstel te zien aankomenhet verraadt althans bijna volslagen gemis aan kennis van dien toestand.

Indisch Militair Tijdschrift | 1883 | | pagina 100