V ARI -A~ Granaten of Granaatkartetsen. Het is wellicht niet overbodig, de aandacht te vestigen op het hieron der vermelde oordeel van den kapitein van den Generalen Staf W. F. Rappard over de meest wenschelijke verhouding tusschen de uitrusting aan granaten en die aan granaatkartetsen bij de Nederlandsche veld batterijen, welk oordeel te vinden is in een opstel, getiteld „Plet tactisch optreden eener afdeeling Veldartillerie", voorkomende in de 4e Aflevering van den loopenden jaargang van den Militairen Spectator. De Ka pitein Rappard schrijft aldaar: „Buiten beschouwing moge hier blijven of bij de verdeeling dier „projectielsoorten in onze voorwagens genoegzaam rekening is ge houden met dit algemeen op den voorgrond schuiven der granaat kartetsen, met onze terreinen, die dikwijls geen inschieten met, gra naten veroorloven." Ontegenzeglijk eigenen onze Indische terreinen zich nog veel min der dan de Nederland sche tot het inschieten en schieten met granaten moet dus de granaatkartets hier nog meer dan elders op den voorgrond treden. Moge hierop gelet worden bij het vaststellen der uitrustingcijfers van onze achterlaad veld- en bergbatterijen P - O. Q. Leemten in tarieven en bepalingen. Bij verstrekking van kleeding wordt geene aanteekening gehouden van de maand van ontvangst. Indien dit te veel administratie zou veroorzaken, kon men toch notitie nemen van het eerste of tweede halfjaar, waarin de verstrekking heeft plaats gehad. De tijd van het dragen van een kleeding- stuk kan nu voor twee militairen bijna een ïaar verschillen, terwijl de vernieuwing op hetzelfde tijdstip plaatsvindt.

Indisch Militair Tijdschrift | 1883 | | pagina 102