92 - Van sommige artikelen, b. v. was- en smeerdoos, medaillelint, Willems orde, is geen termijn van dragen bepaald, zoodat vooral de beide laatste (belooningen) den soldaat wel wat duur te staan kunnen komen. Som mige artikelen worden te weinig, andere te veel verstrekt. Een onderofficier ontvangt bij eerste uitrusting: één tunique en twee stellen knoopen; hierbij is één tunique vergeten, of een stel knoopen te veel gegeven. Een Europeesch militair ontvangt twee paren sokken per jaar; dit is ontzettend weinig. Een Inlandseh militair ontvangt, als hij in Januari in dienst treedt, als eerste uitrusting één blauwe pantalon, waarmede hij een jaar zindelijk te voorschijn moet komendit is niet doenlijk. Waarom zet men in het tarief: knoopen per dozijn, terwijl er 13 aan een tunique zijn bevestigd? De Administratie jaagt daardoor den soldaat op onkosten of brengt hem in groote ongelegenheid. Men had de knoopen per stel moeten aanbesteden, of het Legerbestuur moeten verzoeken, niet zooveel knoopen aan een tunique te doen dragen. Waarom ontvangt een Europeesch militair, die zich voor 6 jaren reëngageert, twee blauwe pantalons en twee paren Europeesche schoenen Dit is, vooral met het oog op de 600 premie, overdaad. Als hij zich voor 4 jaren reëngageert, ontvangt hij niets. Is het wel billijk, dat aan militairen, die zindelijk en zuinig zijn op hunne kleeding, als belooning slechts de halve waarde der vernieuwing, die zij niet noodig hebben, wordt toegekend terwijl zij bovendien, om voor die gunst in aanmerking te komen, zich goed moeten gedragen. Militairen, die gehuwd zijn of niet aan de gezamenlijke menage deel nemen, bekomen vivres in natura, die zij (brood en vleesch uitgezonderd) voor drie, vijf of tien dagen in eens kunnen ontvangen, mits na den ter mijn en niet vooruit. Een militair, die vergunning krijgt de menage te verlatenmoet dus minstens drie dagen op eene andere wijze aan den kost zien te komen. Een onderofficier verliest bij degradatie de medaille en moet daarvoor opnieuw den bepaalden termijn dienen, zonder ooit voor de gratifi catie in aanmerking te komen; terwijl de bepalingen daaromtrent voor eenen soldaat, die in de 2dc klasse van militaire discipline wordt geplaatst, veel minder nadeelig zijn. Waarom is voorgeschreven, dat een scherpschutter, die teruggesteld wordt, bij wederaanstelling nimmer voor de premie in aanmerking mag

Indisch Militair Tijdschrift | 1883 | | pagina 103