BOEKAANKONDIGING. Handleiding tot de kennis der artil lerie voor de Cadetten van dat wapen. Afdeeling- Tactiek. Door A. L. "W. Seyf- fardt, Kapitein van den Generalen Staf. Hoofdstuk II. Tactiek der vestingartillerie. Met 26 platen. Te Bredater drukkerij van Broese Com p., voor rekening van de Koninklijke Militaire Academie. 1882. De vuurmonden van de Oost-Indische vestingartillerie zijn niet van de nieuwste constructie. Uitgenomen de bronzen achterlaadkanonnen van 12me, waarmede eenigc posten in Atjeh bewapend zijn en waarvan en kele nog voorkomen op de exercitiebatterijen van sommige garnizoenen op Java alle afkomstig van den kanonnennood van 1873 en '74 zijn de vuurmonden der vestingartillerie alhier gladde en getrokken voorladers; de stalen achterladers, die op de Nederlandse lie forten grootendeels de vroegere vuurmonden verdrongen hebben, missen wij hier ten eenenmale. Ook zijn in Indië geen forten van zoo recenten aanleg als bijv. die te Rij nauw en en te Vechten. Maar, al moge dan ook de in hoofde dezes genoemde leercursus niet van een onmiddellijk toe te passen nut voor den Indischen officier zijn, in de bibliotheek van een artillerieofficier, die op de hoogte der vorderingen in zijne wetenschap wil blijven, mag dit doorwrochte werk van den kundigen Nederland- sclion stafofficier niet ontbreken. Terwijl in het bekende leerboek over de duurzame versterkingskunst, door den majoor Eland, en in „De' Vestingoorlog,van den Kapitein Scyffardt, dit onderdeel der oorlogvoering, zooals het zich sedert de invoering van het verdragende geschut ontwikkeld heeft, in breede trekken is beschreven, is in de „Tactiek der Vestingartillerie" de rol, die dit wapen daarbij in het bijzonder speelt, in haar geheelen omvang uiteengezet. Achtereenvolgens vindt men er behandeld De organisatie der Nederlandsche en buitenlandsche vestingartille rieën. Hier doet de Schr. zich kennen als een voorstander van de scheiding- van het officierskorps der vesting-, der kust- en der bereden artillerie. De Batterijbouw. Hierbij valt op te merken, dat een onderdeel dei- vaste batterijen, de kustbatterijen n. 1., in dit leerboek niet behandeld worden; om welke reden wij vermeenden, hierboven ook niet te mogen gewagen van het tiental IJzeren Achterlaadkanonnen van 24cm, dat, naar men verwacht, te Tjilatjap in batterij gebracht zal worden.

Indisch Militair Tijdschrift | 1883 | | pagina 105