96 Ook gelooven wij, dat het ongelukkig lot der vesting Willem I, ge bouwd in do slecht gekozen vallei van Ambarasva, toevallig eene der meest vulkanische plekken van Java, de vrees voor aardbevingen grooter maakt dan die inderdaad behoort te zijn. Krijgen wij eenmaal te nog onbestemder tijd een geconcentreerd verdedigingsstelsel op het voor N e- derland zoo dierbare Java, dan gelooven wij, dat zoovele plaatsen se dert onheuglijke tijden vrij van aardschuddingen zijn, dat het geen moeite zal behoeven te kosten, voor het Centraal-reduit een plekje te vinden, waar de vrees voor aardbevingen niet van het daarstellen van bomvrije gebouwen zal afschrikken. Nergens bestaan minder regelen voor tactiek dan in Indië. Niets natuurlijker derhalve, dan dat de Schr. gemeend heeft, het beste denkbeeld van den werkkring van den Indischen artillerieofficier in den krijg tegen een Inlandschen vijand te geven, door een paar belegeringsbatterijen te beschrijven, die tegen den Kraton van Atjeh werden opgeworpen, benevens de emplacementen van de stukken, zooals die in de cirkelbastions van onze meeste posten in Atjeh opgesteld zijn. Ook vindt men hier nog eene beschrijving van de in Indigebezigde bekleedingsmiddelen en van de alhier nog aanwezige IJzeren kasten tot berging van munitie. In het hoofdstuk over den dienst der artillerie vindt men o. a. de In structie, die in der tijd werd uitgevaardigd voor de officieren en onder officieren, belast met het bevel over de detachementen artillerie op de posten in Atjeh. Het is o. i. hier de plaats niet, om die Instructie te bespreken, maar een feit is het, dat zij met belet heeft, dat in Atjeh tusscheu de com mandanten der posten en die der artillerie van den post vooral wanneer do laatsten officieren waren èn over het prestecren van sommige dien sten door den artilleriecommandant èn over de al of niet noodzakelijkheid van het vuren, vrij dikwijls gekibbeld is. Daaruit zou men geneigd zijn af te leiden, dat in de bedoelde Instructie deze aangelegenheden niet te best geregeld zijn, bf en dit zijn wij eerder geneigd te gelooven dat de Instructie niet naar behooren aan al de betrokken personen was be kend gemaakt en minder dan wenschelijk is op de stipte naleving er van is toegezien. Met een Aanhangsel, behandelende het vervaardigen van bekleedingsmid delen en het leggen van beddingen, zooals zulks bij de Nederlandsche artillerie geschiedt, benevens de kort geleden vastgestelde oorlogsorga nisatie van de vestingartillerie in het Moederland, wordt het zeer belang rijke werk besloten. P Q Q-

Indisch Militair Tijdschrift | 1883 | | pagina 107