99 „ja zelfs des noods met zijne geheele ekwipaadje in verzekerde be swaring genomen door een eenvoudig fuselier wiens consigne hem „heilig is! „Hier heeft nu een mindere pertinent geweigerd de bevelen van „zijn meerdere op te volgen; en, niet alleen was dit gëoorloofd, maar „hij zoude zich zelfs door te gehoorzamen hebben schuldig gemaakt „aanovertreding van de krijgstucht! Artikel 15 „van het R. v. Kr. toch zegt duidelijk: „aan overtreding der krijgs tucht maakt zich schuldig: een schildwacht welke aan zijn consigne „niet heeft voldaan." Aldus de Heer Van Yleuten (bladz. 242 en 243.) Mogen wij hem thans eens in herinnering brengen zijn eigen citaat, voorkomende op bladzijde 369, dat de wetgever van de veronderstelling is uitgegaan, dat van de uitgestrekte machtwelke in de uitoefening van discipli naire straffen door de militaire wet aan den commandeerenden offi cier is toegekend, „niet slechts regtvaardigmaar tevens mexsch- KUNDIG ZOUDE WORDEN GEBRUIK GEMAAKT", 6Q gaat llöt I1U Rclll te onderstellen, dat een generaal in eigen persoon den soldaat zal gelasten, aan zijne consignes ontrouw te worden? Zegt niet de Heer Yan Vleuten zelf, op bladzijde 246, dat de meerdere het recht heeft om te bevelen, maar dat dit recht ontleend wordt eenig en alleen aan de wetten, reglementen en voorschriften en is het nu denkbaar, dat ooit een schildwacht in het door den kapitein Yan Yleuten geïmproviseerd dilemma zal worden gebracht? Zal de Generaal, na van den schildwacht vernomen te hebben, dat geen rijtuig passeeren mag, toch eischen, dat zijn wagen niet worde te gengehouden, of zal de opperofficier, die in de eerste plaats zich ten voor beeld moet stellen van plichtsbetrachting, de brug te voet overtrekken? Zoude er in het Indische Leger één chef te vinden zijn, die dien schildwacht voor het niet-gehoorzamen aan den last van den generaal zoude straffen? Voorzeker, neen! Heeft er ooit iemand aan gedacht, om den batterijcommandant Kelleimann op Bali voor strafwaardig te houden, omdat hij geen ge\olg vei koos te geven aan den hem herhaaldelijk overgebrachten last, om op die en die troepen te vuren? De onder den overate Le Bron de Vex el a Djagaraga omtrekkende troepen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1883 | | pagina 110