100- Is het ooit een gegradueerde ten kwade geduid, als hij afweek van een bevel en aantoonen kon, dat afwijking noodig was? Onderzoeken wij thans, of de door kapitein Yan Vleuten op blaz. 250 geconcipieerde, vervaarlijk-lange clausule, als omschrijving van het wezen en de eischen der krijgstucht zooveel beter is dan de door hem gewraakte, thans bestaande redactie. Naar zijne meening zoude het niet verwerpelijk zijn, het navolgende te bepalen ,,De krijgstucht bestaat in de hoogst mogelijke orde, de getrouwe „opvolging der ontvangen bevelen, de volstrekte onderwerping aan de eischen van hooger belang met terzijdestelling van eigen belangen, imigten en persoonlijke veiligheid en de ontwikkeling en aanwending „van alle middelen en krachten tot bevordering van het welzijn „en de eer van het Leger; wordende elk superieur uitdrukkelijk verantwoordelijk gesteldslechts zóódanige bevelen te gevenals ge grond zijn op regt en billijkheidterwijl willekeur en misbruik van gezag onvoorwaardelijk ten strengste moeten worden tegengegaanen exemplair worden bestraft Wij cursiveeren. Zoude nu de op de brug tegengehouden generaal den schildwacht, die het ontvangen bevel om te laten passeeren niet getrouw opvolgde en eigen inzicht niet wist ter zijde te stellen(hoe onbillijk het overi gens ook zoude zijn) niet even goed kunnen straffen met de thans vigeerende bepalingen in do hand? Wie zal, bij arrestcering van kapitein Van VIeuten's qualifi- catie, de eischen van hooger belang te beoordeelen hebben Toch niet de mindere, die het bevel ontvangt, even zeer als de meerdere, die het bevel geeft? Ware dit hot geval, dan zoude het tusschen superieur en inferieur bij iedere niet-alledaagsche dienstzaak een gehaspel kunnen worden, of de uitgevaardigde last nu eigenlijk wel geacht kon worden, het hooger belang te beoogen. Had b. v. kapitein Keller man n eigen inzicht op Bali moeten ter zijde stellen? Het is maar zeer gelukkig geweest, dat hij zulks niet heeft gedaan En wij voegen er haastig bij, dat kapitein Van VIeu-

Indisch Militair Tijdschrift | 1883 | | pagina 111