Ill niet langer zich telkens het hoofd stooten tegen het „niet schuldigvan de geachte Jury en deed, als een gevolg hiervan, Zijne Excellentie meer dan eenmaal een officier eervol het Leger verlaten, die een geheel anderen ontslagbrief dubbel en dwars verdiend had. Een paar koeren is het zelfs gebeurd, dat luitenants van uit de provoost per telegram hun eervol ontslag verzochten, en zij dat ook verkregen, omdat de Raden van Onderzoek zoo slecht werkten. Ziedaar! een der redenen, waarom in het laatste decennium zoo weinig van demissie van officieren is gehoord. En nu de officieren der militaire administratie. Het korps officieren van dezen dienst wordt, collectief beoordeeld, door de officieren der andere wapens niet vertroeteld. Het tegendeel is waar; een verschijnsel trouwens, dat in meer legers op te merken valt. Voor een deel kunnen wij die antipatetische uitingen wel verklaren. Het officierskorps bij dien dienst van het Indische Leger is een amalgama van o. a. Jongelieden, voor wie het officiersexamen bij een der wapens weleer te zwaar bleek te zijn, zoomede klerken uit den Haag, leer lingen van de Hoogere Burgerschool te Batavia en ten slotte scheeps klerken van de Marine, die altegader nimmer een officiersexamen gepasseerd hebben. Slechts weinigen onzer administratieofficieren zijn van den beginne hunner militaire loopbaan voor hunne tegenwoordige betrekking- opgeleid. Niettemin ontvangen zij de maximum-traktementen en maken zij gewoonlijk de vlugste bevorderingen, zoodat de jongeling, die de zaak alleen van don materieelen kant beziet, het verstandigst doet, zich voor administratieofficier te bekwamen. Deze wanverhouding met andere wapens is oorzaak, dat de laatst bedoelde officieren, tegenover de officieren der militaire administratie, zich miskend gevoelen en hen soms, qua korps, niet met die onder scheiding willen beoordeelen, als waarop vele administratieofficieren evenveel aanspraak hebben als de besten bij eenig ander dienstvak. Daaraan schrijven wij het toe, dat de kapitein Van Vleuten zich door eene toevallig heel ongelukkige statistiek der laatste vijf

Indisch Militair Tijdschrift | 1883 | | pagina 122