117 doen, in het belang eener goede krijgstucht, algeheele afschaffing van straffen voor de officieren eigenlijk niet wel te decreteeren is. Hoe anders het feit te verklaren, dat tot nog toe in alle Euro- pcesche legers die straffen zijn behouden, ook in het Pruisische, dat kapitein Van Vleuten uit een krijgstuchtelijk oogpunt zoo ho.ogelijk roemt Zijn hoofdbezwaar is intusschen, dat luitenants en kapiteins zoo vaak en hoofdofficieren zoo zelden gestraft worden. Van waar hij de gegevens betreffende het minder of meer veel vuldige bestraffen van hoofdofficieren verkregen heeft, is ons een raadsel. Nochtans gereedelijk aannemende, dat hoofdofficieren bijna nimmer bestraft worden, (wat maar goed is ook, omdat het anders hoogst treurig in het Leger gesteld zoude zijn) geeft de lieer Van Vleuten ons zelf daaromtrent eene alleszins aanneembare verklaring, dat n. 1. alleen de élite der kapiteins tot majoor bevorderd wordt. Welnu! daar hebben wij reeds de oplossing, wijl het eene zeer natuurlijke zaak is, dat de élite van een korps officieren zich slechts hoogst zelden strafschuldig maakt. Het kwistige straffen van subalterne officieren is trouwens wel wat sterk geprononceerd door kapitein Van Vleuten voorgedragen. Wij hebben gedurende onze militaire loopbaan eenige honderde strafregisters van officieren onder de oogen gehad en wij verklaren als pendant van kapitein Van V le u ten 's schildering, dat het-onjuist is te beweren, dat de Indische kapiteins en luitenants kwistig gestraft worden. Menig officier verlaat het Leger wegens volbrachten diensttijd met een blanco strafregistervele officieren, zeer velen zelfs, doorloopeu een rang, zonder ooit gestraft te zijn; bij anderen bepaalt zich de lijst der zonden tot één, twee, drie strafvermeldingen en slechts en kelen houden er meer dan één folio op na. Zoo is het! „Un officier ne devrait jamais se mettre dans lc cas d'etre puni; „un officier doit bien servir ou être destitué. Zeer juist! Tout est „lazegt kapitein van Vleuten. Neen, beweren wij, want wij weten te goed, que quelques officiers

Indisch Militair Tijdschrift | 1883 | | pagina 128