121 dosis vermaningen en berispingen, achtereenvolgens alle straffen van: stel 8 tot 60 dagen arrest doorloopen, dan kan het voor uitgemaakt gehouden worden, dat hij voor den Raad van Onder zoek moet worden gebracht, of, wat ons nog beter zoude voor komen, gelijk in Pruisen geschiedt, voorden Garnizoens-Eereraod, die uit te maken heeft, of hij al dan niet voor het Eeregericht be hoort te verschijnen. Zooeven herhaalden wij het desideratum' van kapitein Yan Yleuten, dat de straffen, aan officieren opgelegd, dusdanig consciën tieus moeten worden gewikt en gewogen, dat het onmogelijk is, dat eene opgelegde straf door den rechter als onrechtvaardig en lichtvaardig zoude kunnen worden gequalificeerd. Alle officieren zullen het er over eens zijn, dat hetzelfde principe ook doorgaat voor de aan de mindere militairen op te leggen straffen. Men vergete echter niet, hoe in alle lagen der maatschappij, ook in de legers, de tijdgeest bezig is op communistische wijze te wroeten in de grondslagen van orde, tucht en ondergeschiktheid. De Fransche égalité, welke nu ongeveer 100 jaar geleden als kind ter wereld kwam, is sedert aangegroeid in bijna alle landen van Europa tot een aspirant-uitkaaiervan al wat gezag voert. Betweterij en eene daarmee gepaard gaande zucht tot onafhan kelijkheid, mede het gevolg van beter onderwijs, van het „student zjjn der leerlingen van de Hoogere Burgerscholen, zijn van lieverlede wormen geworden, die aan de krijgstucht in de legers knagen. Ook sommige officieren zijn min of meer door dien worm aan getast, zonder dat zij er zich zelf van bewust zijn. Het is nog zoolang niet geleden, dat een bereden officier ging fourageeren, stapvoets te paard, met eene parapluie boven het hoofd (want het regendeen dat hij voor die anti-militaire daad met eenige dagen arrest gestraft werd. Omdat nu specifiek dit feit niet bij het Reglement van Krijgstucht is strafbaar gesteld, gevoelde de parapluieman zich miskend en stelde hij zich dienvolgens als reclamant voor den krijgsraad. Door zeer bijzondere bijomstandigheden is toen die krijgsraadzaak

Indisch Militair Tijdschrift | 1883 | | pagina 132