m Er zijn zooveel punten van overeenkomst tussehen den oorlog, welken wij in Atjeh voeren, en de gewapende interventie van Frankrijk in Tunis, dat eene vergelijkende beschouwing van deze beide krijgstoestanden, meer dan men wel vermoeden zou, voor de Indische officieren van nut kan zijn. De vraag toch, waarom de Atjeh-oorlog zoolang duurt, is reeds zoo menigmaal gedaan, en een onvoldoend antwoord op die vraag zoo dikwijls gegeven, dat elke proeve, welke kan bijdragen tot de oplossing van het daarmede samenhangend vraagstuk: wat moet er- gedaan worden, om een einde te maken aan een krijg, welke reeds zoo vele offers eischte, aanmoediging verdient. Daarom heeft de Redactie van het Indisch Militair Tijdschrift ons een plaatsje toegezegd voor de onderstaande beschouwingen, welke geschreven zijn naar aanleiding van het gebeurde in Tunis in de jaren 1881 en '82. Het trok namelijk onze aandacht, dat, hoewel met niet minder moeilijkheden te kampen hebbende, de Tunesische veldtocht in ongeveer één jaar afliep en de pacificatie van het land reeds belang rijke vorderingen heeft gemaakt. De studie van deze en dergelijke krijgsverrichtingen levert voor den Indisch en officier een veel grooter practisch nut op dan dre van de Euro pee scire oorlogen, welke zoo licht tot verkeerde toepas singen -voert. De motieven tot den Tunesischen krijgstocht zijn volkomen van gelijken aard als die, welke aanleiding gaven tot den Atj eh-oorlog. Zij worden hoofdzakelijk gevonden in de onweerstaanbare kracht, welke elke koloniale mogendheid, ondanks een tegenovergesteld ver langen, tot oorlog met aangrenzende stammen drijft. De lankmoedigheid en het geduld van Nederland tegenover de tartende houding van den Atjelrschen Staat, van Frankrijk

Indisch Militair Tijdschrift | 1883 | | pagina 138