133 Sie bilden eine unabhangige, vortrefflich organisirte Republik in der Regentschaft und hangen von keinem Andern ab, als von sicli selber. Bei der öffentlichen Berathung hat Jeder von ihnen das freie Wort, seine Stimme wird gerade so gehort, wie die eines Scheichs oder Amihn. Kein absoluter Monarch bedriickt sie, Hiemand erhalt von ihnen Steuern, von denen sie nicht wissen, wie sie verwendet weiden. Unter solchen Umstanden ist es gewisz kein Wunder, wenn sie mi* Waffen in der Hand trachten, ihre Unabhangigheit gegeniiber dem Bey und den Franzosen zu eihalten". Veilig kan men aannemen, dat zij, wat hun gevoel voor onaf hankelijkheid en hun vrijheidszin betreft, voor geen Atjehers onderdoen. Deze omstandigheid maakt de vergelijking van beide oorlogstoestanden des te aantrekkelijker. Van de Khroumirs wordt nog gezegd, dat zij gewapend zijn met een percussiegeweer en twee oude pistolen, welke echter goed zij 11 ingeschoten, en verder een yatagan. Zij zijn, evenals de Atjehers, volgers van den Islam en bezield met gelijken haat tegen de Christenen. Het „andjing blandamakan babivinden we in het Kkroumir- land terug. De Lonlay zegt daaromtrent o. a.„Les Khroumirs profèrent force injures et rodomontades a notre adresse: „Fils de chiensmangeurs de porepourquoi venez-vous nous razzier Dit vrijheidlievende volk, dat om zoo te zeggen met de wapens in de hand leefde en bezield was met godsdiensthaat tegen anders denkenden, werd in één maand tijds door de Franschen onder worpen, op zoodanige wijze, dat het sedert niet meer is opgestaan en, volgens de laatste berichten, geacht kan worden volkomen te zijn gepacificeerd. Dit snel verkregen succes trekt natuurlijk onze aandacht, omdat wij, met een volk in oorlog zijnde van ongeveer gelijke hoedanigheden, nu reeds meer dan tien jaren noodig hadden, om ons doel slechts ten deele te bereiken. Wij zullen daarom den veldtocht in het Khroumirland meer van nabij gaan beschouwen. Het land werd letterlijk door de Fransche troepen omsingeld, „formant autour des Khroumirs une ceinture de fer;" daarna concentrisch binnengerukt, allerwege de dorpen verbrand en de te velde staande oogst vernield.

Indisch Militair Tijdschrift | 1883 | | pagina 144