137 gen. Voor de Zeemacht heeft het meer waarde, dat het schip en de artillerie in uitmuntenden staat zijn, dan dat zulks het geval is met de draagbare wapenen. Zoolang enorme sommen besteed moeten worden voor materieel en artillerie, zal men niet licht besluiten tot de invoering van een nieuw geweer, tenzij de Landmacht hierin voorgaat. De aanneming van een ander geweer zou echter betrekkelijk niet veel kosten. Het aantal geweren, benoodigd voor de K o n i n k- lijke Nederlandsche Maiine, het korps Mariniers hieronder begrepen, bedraagt 6200 stuks. Den prijs van één geweer op 40 gulden stellende (het Y etter li-geweer bijv. kost 64 mark), zouden genoemde geweren 248000 gulden kosten; hierbij gevoegd 252000 gulden voor aanschaffing van munitie, verwisselstukken en geweermakers gereedschappen, zou men met een uitgave van vijf ton de Neder- landsche Marine kunnen bewapenen met het beste geweer, dat er bestaat. Het juiste aantal geweren, dat de Indischo militaire Marine voor hare behoeften noodig heeft, is ons onbekend. Wanneer een geweer met zeer klein kaliber alleen bij de Zeemacht werd ingevoerd, zou de aanschaffing van patronen moeilijkheden ople veren, omdat de patroonfabriek te Delft niet is ingericht om andere hulzen te vervaardigen als de thans in gebruik zijnde. Men zou zich dus óf tot het buitenland moeten wenden, óf vrij groote uitgaven moeten doen om nieuwe werktuigen voor de fabriek te Delft aan te schaffen. Deze uitgaven noemen wij vrij groot in verhouding tot het betrekkelijk gering aantal patronen, dat de Marine voor hare behoeften noodig heeft. De Indische militaire Marine bestaat uit 11 raderstoomschepen, 15 schroefstoomschepen, waaronder één als wachtschip dienst doende; 2 wachtschepen, 1 gladdekskorvet en 1 opnemingsvaartuig (beide laatst genoemde niet in dienst); de'Gou v er n ements Marine telt eenige stoomschepen en kruisbooten. Yerder heeft men in Indië het auxiliair eskader, bestaande uit 2 ramschepen en 2 schroefstoomschepen 1ste klasse (1). Op al deze bodems te zamen bevinden zich thans 8 smeden-geweermakers der (1) Jaarboekje Kon. Ned. Marine, 1883.

Indisch Militair Tijdschrift | 1883 | | pagina 148