138 Marine. Elk oorlogschip heeft geenszins de noodige verwisselstukken voor de bewapening der equipage in zijn inventaris, zooals de Heer J. beweert, doch slechts alleen die schepen tot welker bemanningslijst een smidgeweermaker behoort. Om herstellingen te doen aan van elkander verschillende geweer- en wapensoorten, heeft men ook van elkander onderscheidene geweermakersgereedschappen en maten noodig. Om deze redenen schreven wij, dat, bij gelijke bewapening van Land macht en Marine, herstellingen aan de Marine-wapens zoo noodig geschieden kunnen door geweermakers der Landmacht. De energieke F ried rich Yet ter li, in leven directeur der wa penfabriek te Neuhausen, heeft tot zijn dood toe gewerkt (1882), om zijn repeteer-geweer te verbeterenzoodoende zijn er ook ver schillende modellen van dit wapen. Het door ons aangehaalde model 1875 weegt zonder bajonet 4,1 K. G.met gevuld magazijn en één patroon in den loop, totaal 13 patronen, bedraagt het gewicht van dit wa pen 4,555 K. G. (1) Het Beau m on t-geweer, bij het Nederland- sche leger in gebruik, weegt zonder bajonet 4,415 K. G. (2) Een verschil in gewicht van 14 decagramme scheen ons gering genoeg toe, om te mogen zeggen, dat het Vetterli-repeteer-geweer, gela den met 13 patronen, slechts iets meer weegt dan ons Beau mout- geweer. Wanneer de Heer J. aanhaalt, dat zonder bajonet het ledige Yet ter li-geweer 4,55 K. G. weegt, geeft hij voorzeker het gewicht op van een der minder bekende modellen van dit wapen. Bij het Zwitsersche leger heeft men thans twee modellen van repeteer geweren in gebruik; het eene, M. 1869, weegt ledig en zonder ba jonet 4,7 K. G.het andere, M. 1878, heeft daartegen een gewicht van 4,6 K. G. (3) De proeven, genomen aan de Normaalschietschool te 'sGrav.en- hage met repeteer-geweren, zijn ons bekend. Over deze proeven velt de Heer J. zelf reeds een ongunstig oordeel op blz. 429 van dezen jaargang. De groote voortvarendheid, waarmede men in A m e- rika, Duitschland, Frankrijk en andere landen de quaestie der repeteer-geweren tracht op te lossen en deels opgelost heeft, steekt (1) Zie het werk Die Repetir-Gewehreblz. 66. (2) Zie Voorschrift betreffende de wapenen en schietoefeningen bij de landmacht 1881. (3) Zie Das Infanterie-Feuer von E, RothpletzFrauenfeld 1882, blz. 229,

Indisch Militair Tijdschrift | 1883 | | pagina 149