140 Cha ssee-Reece-geweer No. 33 en het nieuwe Hotchkiss-ge- weer No. 34 de proefnemingen op voldoende wijze doorstaan heb ben, en dat deze wapenen ook uitstekend als gewone achterladers gebruikt kunnen worden. Genoemde geweren munten uit door vuur- snelheid, gering gewicht, gemak in de behandeling, enz.kortom zij zijn ten volle voor oorlogsgebruik geschikt (1). De volgorde, waar in zij opgenoemd zijn, is ook die hunner deugdelijkheid. In ons opstel, geplaatst in No. 12, jaargang 1882, van dit Tijd schrift, maakten wij melding van het feit, dat de Am er ik a ans che commissie vermoedelijk het geweer-Burton had aanbevolen; dit was dus een onnauwkeurigheid. (2) "Wat aangaat eenige andere verdienstelijke stelsels, die genoemde commissie onderzocht, en wel het geweer-S pen eer-Lee in 't bijzonder, zoo wordt aan de ontwerpers in overweging gegeven, eenige modellen te laten vervaardigen, waarbij de wenken der commissie betrelfende het gewicht, enz. in acht zijn genomen. Deze modellen kunnen aan 't departement van oorlog ingezonden wordenterwijl men ze dan, doch in beperkt aantal, aan het leger ter beproeving zal uitreiken. Van de bovengenoemde drie aanbevolen stelsels worden thans onge veer 2500 stuks vervaardigd, om daarmede proeven op groote schaal te nemen. Het geweer-Lee moet gerangschikt worden onder de zelf-wer- kende snelladers. De patronen bevinden zich in losse, blikken bus sen en worden door de werking eener veer in den vorm van een W naar boven gedrukt. De bussen kunnen beurtelings in een opening der lade onder het staartstuk geplaatst worden en zijn zoodanig ver vaardigd, dat, indien men ze van het geweer afneemt, de patronen er door de veer niet worden uitgedrukt. In het staartstuk is even eens een opening, waardoor, bij het terugtrekken van den grendel, telkens een patroon in den bak kan komen. Met dit geweer kan men snel achtereen vuren, zoolang er bussen met patronen in voorraad zijn; want is een bus leeggeschoten, dan vervangt men deze in een oogenblik door een gevulde. (1) Zie Engineering 22 December 1882 en AUgem. Mil. Zeit. IT0. 85, 1882. (2) Ons opstel is gedateerd 30 Augustus 1882, en bet eindverslag werd eerst 5 Sep- tember daaraanvolgende uitgebracht.

Indisch Militair Tijdschrift | 1883 | | pagina 151