141 Het geweer-Lee is oorspronkelijk gepatenteerd in 1879; sedert heeft het echter eenige wijzigingen ondergaan. De knop van den grendel o. a. is thans naar beneden gebogen, waardoor men den trek ker kan terughalen zonder den knop los te laten. Als enkellader schoot dit geweer beter dan een der mededingers. De punten der kogels toonden teekenen van aanraking met de voorzijde der bus, toen men het geweer als enkellader met een verzwaarde lading be proefde. Het Chassee-Reece-geweer is een verbetering van het ge weer stelsel-C has see. De eigenaardigheid er van is, dat een getan de staaf de veer in 't magazijn vervangt. Plet magazijn bevindt zich in de kolf en wordt gevuld door een gat in de kolfplaat, waar bij men het wapen moet omkeeren met de tromp naar beneden. Het Hotchkiss-geweer heeft, zooals algemeen bekend is, het magazijn in de kolf. Iets geheel nieuws op het gebied der repeteer-geweren is het stelsel Spencer-Lee. Men kan het magazijn van dit wapen leegschieten, terwijl het geweer in den aanslag tegen den schouder blijft. Het mechanisme werkt door een schuivende beweging van de linkerhand naar achteren, en naar voren, langs de lade. De rechterhand blijft, bij gebruikmaking van het magazijn op hare plaats, om de kolf tegen den schouder te drukken en den wijsvinger tegen den trekker te laten werken. Staande, uit de vrije hand, zal men echter een dergelijke wijze om te schieten niet lang kunnen volhou den; knielende of liggende zal het beter gaan. In Spanje zijn de geweren Kr o pa t s c hek, P ier i, L ee, Kr ag- Petterson, Winchester en E vans beproefd geworden. Het ge weer-Lee vuurde bij de proeven iets minder snel dan het Win chester- geweer, waarmede men elf schoten in dertien seconden kon doen. De leeggeschoten bus van eerstgenoemd wapen werd verwijderd en door een gevulde vervangen in drie seconden. In Duitschland heeft men een bijzondere commissie tot het onderzoek van geweren, rechtstreeks staande onder het Ministerie van Oorlog. "Volgens The Army and Navy gazette van 24 Febr. jl. had het Duitsche Departement van Oorlog, toen kort geleden, een beslissing

Indisch Militair Tijdschrift | 1883 | | pagina 152