145 projectielen op 0,3 pet geschat; in sommige gevechten, bijv. bij B ri e, Ch ampigny en Gravelotte, waren de uitkomsten veel geringert Omtrent den verleden jaar plaats gehad hebbenden oorlog in Egypte wordt gemeld, dat de Engelse hen op de 750 schoten één raakschot hadden en de Egypte naren één op de 1000 schoten. De gunstige uitkomsten aan de zijde der Duitschers, in de jaren 1S64 en 1866 verkregen, moeten toegeschreven worden aan 't moreel overwicht dezer troepen, die hun snelvurend achterlaadgeweer tegenover den tromplader gebruikten, bewust waren van hun over macht en kalm op den vijand schoten. Het moreel der Trans- vaalsche boeren, die voor de vrijheid van hun land streden en vast vertrouwden op de hulp van God, was ook veel hooger dan dat der Engelse lie huurtroepen. Gegevens omtrent het trefferpercent onzer projectielen, in den A tj e h-oorlog verschoten, kwamen ons nimmer onder de oogen. Deze gegevens zijn trouwens ook moeilijk te verzamelen, aangezien men zich omtrent de ware verliezen van den vijand meest in gissin gen verdiept. Vermoedelijk zal echter dit percent zeer gering zijn. Dit alles is dunkt ons voldoende, om aan te töonen, dat „juist schieten" in den oorlog weinig voorkomt, en bovendien een factor is, waarop vooraf niet altijd te rekenen valt. Wat aan de juistheid der schoten ontbreekt, kan echter aangevuld worden door het zenden van een groot aantal kogels naar den vijandmet andere woordenwij kunnen onzen troepen een zeer snelvurend repeteer-geweer geven, en een kartets-patroon voor het gevecht van nabij. Geeft men bovendien dit repeteer-geweer het kleinste kaliber, dat voor oorlogsgebruik geschikt is, dan wordt het gewicht der patronen veel minder, en ieder man kan er meer medevoeren. De vraag, door den Heer Jozé in zijn stuk gesteld: „Is, onder de tegenwoordige omstandigheden, een repeteer-geweer voor het In dische Leger wenschelijk, en zoo ja, om welke redenen?", wordt door ons met het noodige voorbehoud beantwoord. Om deze vraag 10 Een kartetspatroon is ingevoerd bij liet Spaanse lie leger voor lietReming- ton-geweer M. 1870, Zie Militürische Jahresbericlite 1881,

Indisch Militair Tijdschrift | 1883 | | pagina 156