4 Art IV. Niemant en sal eenige "Wedu wen, gehouwde of ongeliouwde Vrouwen, Kraemvrouwen ofte be- yrughte Vrouwen, ofte jonge kin deren, eenige overlast doen, slaen, stooten ofte dreijgen of oock oueer- lijcken aautasten op poene van agbt dagen in de gevanckenisse geset te worden te water ende te broodt of oock aan den lijve ge straft, na gelegentbeijt van dersa ken, ende sullen mede alle gemee- ne H....n, voor dè eerste reijse met sclmnde uijt bet Leger gedre ven ende voor de tweede reijse daar bevonden zijnde, strengbelijck gegeesselt en gebannen worden. Art. V. Die ijet gedaen, ofte geconspi- reert heett tegens de Heeren Staten, zijnde adder, omdat se den Buijck van haer Moeder doorbijt, als se op de aerde komt en ten slotte de aap, dewijl deze wel de uijtter- lijcke gestaltenisse van een Mensch heeft, eghter alle menschelijckheijt heeft uijtgetrocken. Deze straf werd niet voltrokken, voor en aleer de militair g'eexauthotiseerdd. i. van zijne Livrée of Militair kleedt was ontbloot geworden. (Alzoo: eene vervallenverklaring van den militairen stand.) 1-Iet lust ons niet, om de ver schillende toelichtingen op dit arti kel na te schrijven, omdat de taal er van zoo cru is, dat zij wel staanshalve in de 19e eeuw niet meer is na te drukken. Eene enkele, die er nog even door kan, is de navolgende: „een „soldaet is strafbaar, als zijne „vrouw er zich over beklaagt, dat „hij onfatsoenlijck soent of vuijle „woorden bezigt." Hog blijkt ons uit de hierbe- doeldo toelichtingen, dat het huwen van soldaten aangemoedigd werd, naardien een getrouwt soldaat zoo licht, niet wegloopt en verschooninge van linnen en hulpe bij sieckte noo- dig heeft. De in dit artikel bedoelde ver rader werd gehangen en geworght,

Indisch Militair Tijdschrift | 1883 | | pagina 15