153 600 M., waaruit een helling van 1 7 volgt. De kleiachtige bodem werd steeds gladderde paarden zakten zeer diep weg en konden nauwelijks trekkende bedieningen hielpen door de richtspaken onder de raderen te leggen, en op die wijze werd van 5 tot 5 M. terrein gewonnen. Door middel van een reserverad werd een spil gemaakt, om den smidswagen, die tot de naaf was ingezakt, los te maken. Yan de eerste sectie braken twee raderen en van den voorraadwagen de langboom. Deze werd met handspaken gespalkt, welke herstelling tot aan het eikenbosch van Bu-Mesran voldoende was. Hier echter was de weg kleiachtig en vol rolsteenen, waardoor de marsch veel werd vertraagd. Men velde een eik, waaruit een nieuwe langboom werd gemaakt, ter vervanging van den gebrokene, terwijl een tweede eikenstam als reserve werd medegenomen; deze arbeid duurde 1 uur 10 minuten. Tot Rudiat-Selet had het bosch een lengte van ongeveer 9 K. M. Een helling van 5 K. M. voerde naar een nevenrivier der Medjerclah2 K. M. van den Bordj van Drakerun verwijderd. De tocht over den Furt (375 M.) vereischte een voorbereidingsarbeid van anderhalf uur, daar de grootste steenen verwijderd en de daar door ontstane gaten opgevuld moesten worden. Men steeg weder hooger, om daarna tot 259 M. te dalen. De helliug naar het plateau van Sidi-el-Hcimessi was kort, maar zeer steil. De bochten van den weg werden wijder gemaakt, zoodat bespanningen van 12 paarden konden worden gebruikt. De batterij was ten 1 uur op het plateau vereenigd, waar halt werd gehouden om manschappen en paarden te doen uitrusten. Na een verkenning werd om 3 uur opgebroken, om nabij den Maraboutongeveer 1200 M. van de rivier Medjerdah, tebivouacqueeren. Den volgenden dag, d. i. den 5en Mei, marcheerde de batterij ver der. Tot Gern-Gesal (330M.), d. i. een afstand van ongeveer 5 K. M., was de weg door een compagnie van het 27° jager-bataljon in orde gebracht; maar van El-Mesageh af was geen spoor van een weg meer aanwezig. Terwijl men bezig was struikgewas en de grootste steenen op te ruimen, daalde de eerste sectie af, daarna ook de rest der batterij, terwijl 4 paarden en 30 man ieder voertuig tegenhielden. Het hoogtever schil bedroeg, op een afstand van ongeveer 2 K. M., 120 M.

Indisch Militair Tijdschrift | 1883 | | pagina 164