het Landt, Steden ofte Plaetsen des selfs, ofte eenige Gouverneuren ofte Capiteinen van dien, waardoor ■de gemeene Landen in eenige scha de ofte pet'icul souden mogen ko men, mitsgaders die daer toe sullen consenteren, sullen sonder eenige genade gehangen worden. Art. YI. In gelijcke straffe sullen verval len alle de geene, die ijet sulcks geweten, ende hare Capiteijnen of te Oversten dat niet te kennen en sullen gegeven hebben. Art. VII. Kiemant sal eenige muiterije verwecken, ofte maken onbehoor- lijcke vergaderingen, op heijmelijc- ke, bedeckte, ofte eenige andere voornemen omme wat saken, dat het oock zij, sonder bevel van sijne Oversten ofte Bevelhebberen, op poene van gehangen te worden. Art. VIII. Van gelijcken sullen mede gestraft worden, alle de geene die haer on der sulcke vergaderingen vinden, daarna afgesneden en gevierendeelt, waarna het hoofd gestaekt en de quartieren op verscheide Plaetsen aan een halve galge opgehangen werden. Een soldaet, die te Koe verden dienst genomen had, om de Fortresse voor den vijand te bespieden, was op de vorenom- schreven wijze gestraft geworden. Ongeveer te zelfder tijd was ook binnen Gorinchem een boer van Lakerveldt gevierendeelt geAvorden, omdat hij voor de Franschen de stadtsgrachten was gaan peijlen. Heeft daarentegen ijemandt de conspiratie aan het light gebraght, zoo is hij vrij van alle straffe en proceduijten en wordt bovendien noch heerlijck gerecompenseert, na de gelegentheijt ende gewighte van den aanslagh ofte sake, die ontdeckt sal zijn. Hierom werdt een Corporael in het fort St. Andries geharquebuseert. Bij zoodanige gelegenheid be hoorden de officieren beschouwd te worden alsophitsers, oprockenaers

Indisch Militair Tijdschrift | 1883 | | pagina 16