162 gewagen dan zoude ons desideratum nog een 3de punt bevatten en wel: dat de voeding te velde over het algemeen zoodanig geregeld zij, dat het voor eene colonne, die niet langer dan een 14tal dagen behoeft buiten te zijn, niet noodig is, haar de groote, in bedekt terrein voor het vervoer zoo dikwerf onhandelbare kookketels mede te geven. Het ration verse li vleesch, dat thans in onderscheidene legers voor den soldaat te velde wordt afgezonderd, bedraagt in het Fransche en Italiaansche leger 300 gram Nederlandsche400 Engelsche,minstens 453 Duitsche en Spaansche500 Oostennjksche560 en Russische leger820 Vergelijken wij daarmede de rations vleesch, uitgetrokken voor den Nederlandsch-Indischen soldaat, in het bij Gouvernements besluit van 30 Juli 1873, N®. 5, gearresteerde tarief N°. 20, ten bedrage van 370 gram voor Europeanen, Afrikanen en Amboineezen, en 250 gram voor Iulanders, dan zal niemand onzer beweren, dat de soldaat bij het Neder- landsch-Indische Leger eene overdadige portie vleesch bekomt. Ten aanzien van den Inlandschen soldaat mag zelfs gerustelijk worden gezegd, dat hij te karig van dierlijk voedsel wordt voorzien. Wanneer wij hierbij bedenken, dat in tarief ïs0. 15 voor alle landaarden dezelfde hoeveelheden vleesch ter verstrekking in het garnizoen zijn voorgeschreven, als aan de troepen te velde worden toegekend, dan is reeds hiermede eene veroordeeling uitgesproken Om het bezwaar, aan het medenemen van groote kookketels verbonden, goed te beseifen, moet men de soesah ondervonden hebben, om een bosch door te gaan of wel langs een smal pad te marcheeren, dat van plaats tot plaats met boomen is versperd. Bij het Nederlandsche Leger is onlangs de 6mans- door den lOmanskookketel ver vangen. om er te velde van gebruik te maken; bij de appreciatie van welken maat regel niet over het hoofd moet worden gezien, dat die kookketels op de compagnieskar eventueel worden medegenomen en dus niet tot verzwaring kunnen leiden van menschen, die in de eene of andere betrekking den oorlog moeien medemaken.

Indisch Militair Tijdschrift | 1883 | | pagina 173