164 vleesch, d. i. bijna het 3voud van de hoeveelheid, welke een F r a n s c h en Italiaansch soldaat toekomt en meer dan 3 maal de hoeveelheid, welke aan een Indisch soldaat van Inlandschen landaard wordt verstrekt. Iliervoren teekenden wij reeds aan, dat het niet mogelijk is, da-, gelijks de troepen te velde van eene voldoende hoeveelheid versch vleesch te voorzien. Als een gevolg hiervan zijn in vele rijken de industrieelen er op uit, om surrogaten te bedenken, die het vleeschration der troepen te velde zouden kunnen vervangen en heeft men verschillende procédé's beproefd, om, in luchtdicht gesloten bussen, vleesch corned beef Australisch vleesch enz.) in bewaring op te leggen. Ieder vleeschconserf intusschen behoort te voldoen aan eenige voorwaarden, wil het voor het opleggen in de verplegingsmagazijnen geschikt te achten zijn. Het moet o. a. zijn van betrekkelijk klein volume en gering gewicht, goed-voedend en smakelijk, goed te bewaren, vlug toe te bereiden en gemakkelijk te verdeelen en te vervoeren. Aan al die voorwaarden nu schijnt te voldoen het door den Duit- schen professor Hoffmann te Leipzig uitgedacht Patent Fleiscli- Pulvereen vleeschpoeder, welks samenstelling naar de bewering van sommigen nog niet geheel en al ontsluierd is. Dit vleeschpoeder onderscheidt zich daarbij van alle andere vleesch- extractende eiwitstof n. 1. is er in behouden gebleven, welke, om een voorbeeld te noemen, geheel en al in het Liebig 's extract gemist wordt. De prijs van dit Fleisch-Pulver bedraagt 2 mark en 50 pf. per (1) Ook zij men niet te karig met het ration koffie, dat in het garnizoen 0.04, te Telde echter slechts 0.03 K. g. per man en per dag bedraagt. Koffie is een uitstekende drank, die, met ruime hand gegeven, den soldaat vrij wat beter bekomt dan jenever of eenige andere alcoholische drank. lie verstrekking aan soldaten van eene overigens matige hoeveelheid alcohol, het best te vergelijken bij het sporen van een paarddoet alleen dan geen kwaad, wanneer het paard krachtig en sterk is, wanneer dus het physiek van den verbruiker in alleszins goede conditie verkeert.

Indisch Militair Tijdschrift | 1883 | | pagina 175