172 Zoude nu eene zoodanige commissie bij bet Indische Leger geen reden van bestaan kunnen hebben Zoude b. v. niet eene garnizoensvoedingscommissie de artikelen bij de tiendaagsche fourageering kunnen keuren en in hare tegenwoordigheid doen verstrekken, waardoor het voorlaan onmogelijk zoude zijn, dat h. v. de artillerie dezelfde koffie afkeurt, die de infanterie voldoende goed acht zoude niet die commissie iederen dag het levend en geslachte vee kunnen keuren, toezicht kunnen uitoefenen op het nakomen der met leveranciers gesloten contracten, b. v. met opzicht tot het in voorraad hebben van de voorgeschreven hoeveelheden; maatregelen kunnen beramen, door contrac teering b. v., dat de kleine inkoopen der menagemeesters zoo goedkoop mogelijk geschieden en tevens onder wat deugdelijker controle komen dan onder die van twee soldaten-inkoopersin overweging kunnen nemen, in hoeverre korpsmenage de compagniesmenages met voordeel zoude kunnen vervangen? Wij stellen slechts enkele vragen. Tot besluit eene kleine rectificatie. Y. is omtrent de quaestie van het zakgeld van den Nederlandschen Infanterist niet juist ingelicht. Die soldaat heeft geen dagelijksche soldij van 40 ets., doch slechts van 32, welk bedrag tot 34 ets. klimt, omdat hij, instede van 7 slechts 6 hec togram munitiebrood dagelijks eet. Die 34 ets. vormen zijn dagelijkschen inleg in de menage. Door de stijgende duurte der levensmiddelen blijven in de vijf dagen van de bewuste 5 X 34 170 ets. gemeenlijk slechts 15 a 20 ets. over, welk onuit gegeven bedrag door den Staat, door middel van bijslag op de soldij, op 50 ets. wordt gebracht, opdat de soldaat, die aan geen korting op zijn zakgeld onderworpen is, dagelijks 10 ets. traktement geniete. Toelagen aan officieren-instructeurs hij Militaire Scholen. In nummer 3 van den veertienden jaargang van dit Tijdschrift (blz. 344 en vlg;) komt eene vergelijkende beschouwing voor overdo hoofdcursussen in Nederland en de Militaire School te Meester-Cornelis en wordt gezegd, dat de Directeur en do overige officieren-instructeurs aan laatstgemelde inrichting te karig gesalarieerd zijn, ook wanneer men hunne traktementen vergelijkt Bij het schrijven dezer regelen vernam ik van een pas uit Indië teruggekomen officier, dat er reeds horpsooedingscommissiën in Indië, o. a. te Weltevreden en Meester- Gornelis, met vrucht werkzaam zijn.

Indisch Militair Tijdschrift | 1883 | | pagina 183