173 met die van Indische hoofd- en hulponderwijzers bij lagere scholen. In Engeland kan bezwaarlijk hetzelfde worden beweerd. Een generaal, gouverneur der militaire academie te "Woolwich, ont vangt bij zijn gewoon traktement het vrij bewonen eener prachtige villa, benevens eene jaarlijksche toelage van 18000 gulden. De kwartiermeester, die minstens den kapiteinsrang bezit, vrije woning en 4750 gulden toelage. De commandant eener cadettencompagnie vrije woning, vuur en licht, 2G00 gulden toelage, benevens twee oppassers en fourage voor een paard. Drie luitenants vrije woning, vuur en licht, ieder één oppasser en 850 gulden toelage. De gezamenlijke toelagen, welke aan officieren bij die inrichting ge schonken worden, bedragen 'sjaars de som van 50000 gulden. Opstelling en indeeling van soldaten. In Nederland worden de soldaten per sectie rotsgewijze naar de grootte geplaatst, in Oostenrijk per peloton, in België per compagnie. In Frankrijk worden als in Nederland per sectie die soldaten rotsgewijze naar de grootte opgesteld, de grootste man evenwel in het achterste gelid, terwijl alweder in Engeland de manschappen compagniesgewijze gerangeerd worden met de grootsten op beide vleugels en de kleinsten in het midden. In Duitschland eindelijk komen de grootsten in het voorste gelid en verdeelt men de vlugste soldaten en beste schutters gelijkmatig over de gelederen. Was er vroeger wel wat aan te voeren voor eene opstelling van den grootsten man in het achterste gelid, omdat op die wijze vier oogen goed naar voren konden zien, thans bestaat dit voordeel niet meer, nu bij de meeste legers in de exercitiereglementen het begrip van inversie geheel verdwenen is. Uit een tactisch oogpunt kan dan ook het verschil der wijze van op stelling in het gelid geen vraagstuk van groot belang worden genoemd. Er is evenwel eene andere overweging, die het raadzaam doet zijn, liet verschil in lengtemaat der soldaten geenszins uit het oog te doen verliezen. Wanneer men namelijk in beginsel aanneemt, dat bij een bataljon, hetwelk drie inlandsche compagnieën heeft, de grootste soldaten (ook onderofficieren en korporaals) bij de 2", en de kleinsten bij de 4e compagnie worden in gedeeld, dan zal liet uitreiken van passende kleeding' en het verpassen er van in dezelfde compagnie met minder „soesah" gepaard gaan dan

Indisch Militair Tijdschrift | 1883 | | pagina 184