Kartetspatronen. De Heer Cambier brengt in N°. 121882 bet gebruik van kartets patronen met een enkel woord ter sprake, ten minste wat betreft het geweervuur met dergelijke patronen. Hoewel mij het practische oorlogs- gebruik van geweer-kartetspatronen niet bekend is, wensch ik er toch de aandacht op te vestigen, dat reeds op de Wereldtentoonstelling te We en en in 1873 een kartets-revolver werd geëxposeerd, die echter niet veel belangstelling heeft opgewekt. Yan meer belang is dan ook de kartets-revolver, ontworpen door den Amerikaanschen overste Le Mat en beproefd door Fransche, Engelsche en Amerikaansche militaire commissiën. Deze hebben zich gunstig over dit wapen uitgelaten en het is dan ook sedert (1877) in Amerika bij het leger ingevoerd. De kartets-revolver van Le Mat heeft twee boven elkander geplaatste loopen, waarvan de bovenste getrokken, de onderste glad en van iets grooter kaliber is. De cylinder is ingericht voor tien schoten. Negen kamers voor gewone patronen zijn in den buitenomtrek van den cylinder aangebracht, zoodat zij met den bovensten loop overeenkomen, terwijl zich in het midden een kamer voor de kartetspatroon bevindt. Door een eenvoudige beweging van den duim kan naar willekeur uit den eenen of den anderen loop gevuurd worden. Hoezeer er ontegenzeglijk omstandigheden kunnen voorkomen, waar bij het gebruik van dergelijke revolvers nuttig is, toch zijn er, uit een militair oogpunt beschouwd, ook groote bezwaren aan verbonden. Het gebruik van twee soorten van patronen maakt zoowel inrichting als gebruik Men zie ook de Noot op bladz. 145 hieryoren.Red

Indisch Militair Tijdschrift | 1883 | | pagina 186