182 De klacht is werd van andere zijde beweerd zoo oud als het leger; de civiele ambtenaren hebben insgelijks redenen tot klagen over de karig heid van het Gouvernement; waarom zou men aan de militaire officieren verhooging toekennen en den civielen de'traktementen doen behouden, die reeds vele jaren geleden werden vastgesteldenz., enz.; enz. Het is ons^ doel niet, thans in beschouwingen te treden over hetgeen vóór en tegen is aangevoerd. Alleen veroorlooven we ons de opmerking, dat bijna iedere vergelijking tusschen de traktementen van civiele en militaire Landsdienaren mank moet gaan, wijl de toestanden, waarin beide categorieën zijn geplaatst, te veel uiteenloopen wijl er slechts enkele punten van overeenkomst, doch daarentegen vele punten van verschil bestaan. Wjj willen grif toestemmen, dat de traktementen van de civiele amb tenaren vooral van die der lagere rangen te klein zijn. Doch het ge zag in Indië blijft steunen op de punt van de bajonet; en ook daarom is o. i. in de eerste plaats noodig verhooging van de traktementen van die categorie van Landsdienaren, welke zorgt, dat de andere categorie niet overbodig wordt. Niet alleen dit; neen, ze zorgt ook, dat de andere categorie promotie maakt. Uitbreiding van grondgebied toch heeft voor alsnog in Indië niets anders ten gevolge gehad dan uitbreiding van het kader ambtenaren van den burgerlijken dienst. Alle vertoogen om de formatie van het Indische Leger met eenige bataljons te vermeerderen, zijn daarentegen tot dusverre afgestuit op onwil. Zeer terecht werd nog onlangs door Victor gewezen op de vermoedelijke gevolgen van dergelijke politiek Wij bevelen de lezing van dat stuk ten zeerste aan. Het getuigt o. a. van warme vaderlandsliefde; van innige belang stelling in het algemeen welzijn. Maar. we dwaalden af. Ziehier dan de bijdrage tot de kennis van de bezoldiging onzer In fanterie^^ luitenants. Vóór 1873 bedroeg het traktement van een tweeden luitenant155,00. Op sommige afgelegen plaatsen en buitenposten, waar de eerste levensbehoeften, schoeisel en kleeding vaak slechts tegen exhorbitante prijzen te verkrijgen en de bediendenloonen uitermate hoog waren, in ivelke toestanden sedert geen „Gevaarlijke Wanverhouding"; zie Bataviaaseh Handelsblad van 24 Juli 1883, No. 171.

Indisch Militair Tijdschrift | 1883 | | pagina 193