8 Art. XIV. Hiemant en sal mede in het aentrecken, aftrecken, stille leggen, monsteren, ofte in besette Plaetse, den Inwoonderen der Geünieerde Provinciën, hare Toestanders ofte Bondtgenoten verdrucken ofte be- rooven, ofte eenige Eetwaren, Geldt ofte andersints afdringen, sonder de eetbare Waren ofte andere be- hoorlijcken te betalen, noch oock ter neder werpen ofte bederven eenige Watcrmoolens, ofte Water werelden, oock Vischvijvers, ofte de selve ofte andere Huijsen, of oock in het optrecken het Leger aen brandt steecken, sonder speciael be vel van den Generael of ander Hooft- officier, alles op lijf- of levensstraffe. Art. XV. Niemant en sal mede ijetwes mogen doen, nochte aenrechten te- gens eenige Persoonen, Steden, Vlecken, Dorpen, Slooten, Havenen of andere Goederen, die met Pas porten, Sauvegarden ofte andere verseeckertheijt van wegen de Ge neraliteit voorsien zijn, op lijf- of levensstaffe. Art. XVI. Die uijt de eene Compagnie in de andere ofte elders sal willen vertrecken, of hem van het Vaen- del begeven, sal gehouden zijn daer toe behoorlijck Pasport van sijnen Capiteijn ofte Hopman te hebben, Vorderde een Soldaet oflvuijtcr 's daeghs in zijn kwartier meer dan drie pondt broodt, anderhalf vie rendeel boter ofte een half pondt speekende anderhalve kanne bier dan zou dit meerdere betaald die nen te worden. Voor een paard mogt sestien pondt hooij en drie bossen stroo geeischt worden. Afzonderlijk was nog verboden, Kercken te breken, Fruijtboomen af te hacken ende Kloeken, Yser ofte andere Materialen te stelen. Werd een deserteur niet achter haald, dan moest zijn naem aen de Galge geslagen worden. Mede voor deserteurs 'werden gehouden alle soldaten, die, al hebben se verlof van hare officieren, daer uijt gaen

Indisch Militair Tijdschrift | 1883 | | pagina 19