191 Artillerie, kan het "weten, en wij nemen zijne toezegging gaarne aan. Zeer verlangen wij te vernemen, op welke soort van getrokken mortieren hij het oog heeft. En de Lezers zullen zeker eene beschrijving daarvan met evenveel graagte ontvangen als zij kennisnamen van die betreffende ons nieuwe materieel voor de veld- en bergbatterijen, door den kapitein Boetje indertijd in dit maandschrift gepubliceerd. P.-Q. Q. Kaart van het Koninkrijk der Neder landen, aanwijzende de militaire indeeling en de standplaatsen der militaire autoriteiten, inrichtingen enz. en der onderdeelen van de Land-en Zeemacht op 1 Mei 1883. Ont worpen door den kapitein van den Genera- len Staf J. de Waal; geteekend en op steen gebracht door A. J. Bogaerts te Breda. Schaal van 1 1.000000, Vermoedelijk zullen slechts weinige lezers bekend zijn met eene uitgavo van de Topographische Inrichting te 's Gravenhage, den titel voerende van Kaart van het Koninkrijk cler Nederlanden op de schaal van 1:400000, met aanwijzing van de indeelingstandplaatseti enz. der korpsen van het leger en der schutterijen en van de onderscheidene militaire autoriteiten en inrichtingen van het Kijk. Do grootte en dus de betrekkelijke kostbaarheid van deze zeer duidelijke sprekende kaart brengt haar dan ook niet onder het bereik van het algemeen. Het was daarom o. i. een goed denkbeeld van den kapitein De Waal, in denzelfden geest, doch met toevoeging van o. a. alles wat onder het Departement van Marine ressorteert, eene kaart op voel kleinere schaal te ontwerpen en te doen uitgeven. De titel geeft aan wat er op is vermeld. Dat „enz." achter het woord „inrichtingen" moet echter in den meest uitgestrekten zin worden opgevat, daar men niet licht tevergeefs iets op die kaart zal zoeken. Alhoewel de prijs er van ons niet bekend is, gelooven we toch dat die niemand zal behoeven af te schrikken, om er zich een aan te schaffen; althans wanneer we bedenken, hoe goedkoop dergelijke litkographiscke pioducten in Nederland zijn, vergeleken bij de prijzen, welke men voor in Indië vervaardigde moet betalen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1883 | | pagina 202