195 beide weeke grondsoorten daarin bestaat, dat sompen nooit, moe rassen somtijds opdrogen. Intusschen is het zeer wel verklaarbaar, dat de Heeren Samen stellers van het nieuwe Voorschrift, te kiezen hebbende tusschen twee verschillende definitiën, hebben genomen die, welke hun het best voorkwam, doch dan moet ons toch de verklaring van het hart, dat hunne keuze enkele malen te beperkt schijnt geweest te zijn. Zoo is b. v. de definitie van be rgp a s 4) bepaald onvolledig door deze in een paar regelen saam te vatten, gegrepen als het ware uit eene op blz. 22 van de Terreinleer voorkomende redeneering, als zoude in het algemeen onder dat woord verstaan moeten worden cle tusschen de ruggen gelegen lagere gedeeltentvelke als overgangspunten gebruikt worden. Tusschen de woor den bergpas en overgangspunten is met den besten wil der wereld geen logisch taalverband te vinden. Hadde men gesproken van een doorgang tusschen twee bergen, in stede van overgangspuntendan zou de uitlegging duide lijker zijn. Ook de redactie op andere plaatsen in het reglement is niet onbe rispelijk. Zoo b. v. de tweede alinea van 9. „Gemakshalve", wordt daar gezegd, „kan men tot het vlug lezen van „de afstanden op de kaart zich voorzien van eene schaal, naar „die van de kaart vervaardigd van eene strook kaartpapier of „metaal." Men weet niet recht, of hier de schaal dan wel de kaart zelve van kaartpapier of metaal vervaardigd is. Ook de Nederlandsche redactie van de analoge paragraaf 9) is met al te best, doch daar had men althans eene aanleiding om de bewuste „strook kaartpapier of metaal" achteraan te doen hinken, dewijl er nog op volgen moestwaarop naast de verdeeling in centi- en millimeters een daarmede overeenstemmende verdeeling in passen van 75 cM. is gesteld." De Commissie, belast met het ontwerpen van het Indische reglement nu, heeft dat achtervoegsel als met een schaartje

Indisch Militair Tijdschrift | 1883 | | pagina 206