9 en anders doende, sal met de doodt gestraft worden. Art. XVII. Alle Capiteijnen ofte comman derende officieren, die eenige Sol daten aennemen sullen sonder wettelijck verlof van haer voorgaen- de Capiteijn, sullen met infamie gecasseert worden, ende die geenc, die eenige Soldaten debaucheeren ofte doen debaucheeren, ende in hare compagnie engageren, sullen met'er doodt gestraft worden. Art. XVIII. Den Soldaet ofte Ruijter, die sij- nen Waert, Waerdinne, Kneght ofte Maeght sal gestoten ofte gesla gen hebben, sal door de Spitsroe de gejaeght worden ofte wel aen den lijve gestraftnaer exigentie van sakenende bij soo verre, dat'er eenigh Lit verminckt is ofte bloedt gestortsal hem de handt afgehouwen worden. Art. XIX. Soo wie eenige Vivres ofte an dere Waar en, komende na den Leger, Guarnisoen ofte eenige Ste den ofte Plaetsen, onder het gebiedt van de Generale Staten staende, sal afgeworpen ofte berooft hebben, die sal gehaugen worden. Art. XX. Xiemant en sal mede mogen aenvallen buijten den Leger ofte Guarnisoen, of voor opkoopen eenige sonder Pascedulle van den Gou verneur of Commandeur. Dit artikel was niet overtollig, daar in vroegere tijd (in sommige officiers de soldaten van andere korpsen wisten te onttreeken. Volgens de wet van 1590 werd de bedrijver bovendien nog in de volle vergaderinge van de ivacht gedevaliseert. Omtrent het afhouwen van de hand was de goedgunstige bepa ling getroffen, dat de man de hand kiezen kon, welcke hij liet best van beijden missen kon.

Indisch Militair Tijdschrift | 1883 | | pagina 20