202 Bij het achterlaten van verbindingsrotten had de achterhoede op dien dag eerst baat gehad, wanneer ten laatste de geheele hoofd colonne in verbindingsrotten ware opgelost geworden. "Wanneer eene achterhoede voortsukkelen moet langs smalle paden door boschterrein en een paar honderd koelies met anderhalve-mans- vrachten over boomversperringen heeft voort te drijven, dan behoort de hoofdtroep, wil deze de achterhoede geen terrein doen verliezen, om zoo te zeggen, kruipende voorwaarts te gaan. In punt 12 van diezelfde paragraaf wordt gezegd, dat bij den af- marsch de veldflesschen met water, koude thee of koffie gevuld moe ten zijn. Hoe spoedig die model-veldflesch geledigd is, weet ieder officier. Wij zouden daarom die flesch minstens anderhalf maal grooter willen hebben, dan zij thans is. Veel water tot lafenis is eene zaak van het hoogste belang voor iederen troep, die in het heete Indië een zwaren marsch staat te ondernemen. Een enkele wenk aan colonne- en patrouillecomman danten in dit opzicht, zou in het velddienstreglement niet misplaatst zijn. Zoo is het eene erkende daadzaak, dat op marsch het sluiten van den mond het ontstaan van dorst tegenhoudt; dat, bij gebrek aan drinkwater, het zingen en spreken in de colonne dus moet tegen gegaan worden. Voorts zoude aan te bevelen zijn, om in de kook- ketels zoo mogelijk reserve-drinkwater mede te nemen, wanneer het b. v. uit van gidsen bekomen inlichtingen waarschijnlijk wordt, dat de colonne niet gedurende den marsch de veldflesschen opnieuw zal kunnen vullen. Ook omtrent de verpleging op marsch 59) is een woord in het midden te brengen. Wanneer namelijk eene colonne rustdag houdt, of wel minder veel op dienzelfden dag gemarcheerd heeft, doch den daaropvolgenden morgen een zwaren marsch te verrichten heeft, dan behoort des namiddags de soep ook voor den volgenden morgen in het bivouac te worden gereed gemaakt. Wanneer dan dat tweede maal in de kookketels blijft, die ketels goed gesloten en daarna inge graven worden, hebben de koks den volgenden morgen het warm gebleven eten eenvoudig te distribueeren.

Indisch Militair Tijdschrift | 1883 | | pagina 213