203 Op die wijze kunnen de koks, die, even zwaar bepakt als de ove rige soldaten, ook even ver als deze moeten marcheeren, een paar uren langer nachtrust genieten. Over het algemeen wordt voor de voeding van marschcolonnes te weinig gebruik gemaakt van de vele conserven, welke de Euro- peesche en Australische markten te koop aanbieden. Hoe eenvoudiger de soldaat (natuurlijk binnen de grenzen der hygiëne) op marsch gevoed wordt, des te gemakkelijker zal het den colonnecommandant vallen om zijn troep ieder oogenblik slagvaardig te hebben. Het na een zwaren marsch opnieuw onder bedekking uitrukken tot het halen van het vele brandhout, noodig om de gewone soep bereiding te doen, valt den soldaat gemeenlijk zwaar, evenals daarna de bereiding van het eten. Wij ervoeren het persoonlijk in Atjeh, dat na een marsch van 11 uur, bij het betrekken van het nieuwe bivouac, de aangewezen kok verklaarde, uit zware vermoeidheid niet te kunnen koken en alle andere soldaten van de compagnie, door de officieren daartoe aange klampt, ongeveer dezelfde verklaring aflegden. Toch moest er gedurende een paar uur gekookt worden en werd daarom aan den eerstbedoelden soldaat krachtig beduid, dat hij doen zou, wat hij kon. Dit leidde er toe, dat ongeveer half acht des avonds de compagnie kon gaan eten. De kok stierf intusschen 2 dagen na onze terugkomst in den Kraton, dat was ongeveer 7 dagen nadat zich die kookquaestie voorgedaan had. W ij weten uit den aard der zaak niet, of de zware vermoeienissen van dien dag dien soldaat een paar dagen later hebben doen ziek worden en of dus zijn overlijden daarmede in verband heeft gestaan. In de 61 tot en met 73 van het nieuwe Reglement komt eone beschrijving voor, hoedanig de marschregeling van den trein eener colonne behoort te zijn. Per compagnie Infanterie moet men 4500 a 5000 scherpe patro nen als reserve-munitie hebben. Het Indische Leger is, gelooven wij, hier het Nederland- sche voor.

Indisch Militair Tijdschrift | 1883 | | pagina 214