208 Door dus eu Europeanen èn Inlanders, kan het zijn, naar evenre digheid hunner sterkte, bij dezelfde wacht in te deelen, zal de wacht commandant aan en buiten het wachthuis zoomede op post en patrouille beter de verschillende dienstplichten kunnen doen waar nemen, dan wanneer slechts één en dezelfde landaard aan de wacht vertegenwoordigd is. Deze beschouwing gaat uit den aard der zaak niet slechts voor kantonnementswachten, maar nog eerder voor veldwachten door. Dat men geen dubbelpost doet bezetten door een Inlander en een Euro peaan, die geen Maleisch verstaat, behoeft niet nader betoogd te worden. Onder de te nemen veiligheidsmaatregelen missen wij den, in 100 van het Nederlandsche reglement voorkomenden zin, dat het plaatsen van observatieposten op torens, molens of andere verheven punten soms doeltreffend kan wezen. Die torenswelke (zie onze aanteekeningen hiervoren betreffende 16) op eene andere plaats in het Indisch velddienstreglement over het hoofd zijn gezien, hebben, met de in een Indisch reglement even onmogelijke molensmisschien der Commissie zoodanig voor den geest gezweefd, dat zij er nu maar den ganscheu volzin aan gegeven heeft. Toch zoude, dunkt ons, eene bepaling, luidende: „het plaatsen van observatieposten op verheven punten kan soms doeltreffend zijn", in een Indisch velddienstreglement wel op hare plaats zijn; eene be wering trouwens, waarmede de Commissie van samenstelling, blijkens het voorkomende bij punt 6 van 218, het volkomen eens schijnt te zijn. Het eenige duistere, hieringelegen, is, dat de observatieposten, die wel bij de veldwacht mogen voorkomen, bij de kantonnementswach ten overtollig geacht worden, dan wel over het hoofd zijn gezien. Met 118 begint eene uitgebreide reglementeering van den dienst in en rondom bivouacs. De bivouacs worden verdeeld in opene en geslotene de laatste bivouacvorm wordt aangenomen, wanneer aan alle zijden een vijandelijke aanval kan worden verwacht. In den open bivouacvorm legeren de manschappen zich sectiesge- wijze achter de geweren, wat vrij wat practischer is dan wanneer, zooals bij het Nederlandsche Leger, de soldaten compagniesgewijze achter 4 gelederen geweren zich ter ruste leggen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1883 | | pagina 219