213 Waarom tegenover Inlanders, des nachts of bij duister en mistig weer, een woord noodig is, als middel tot onderlinge herkenning, verklaren wij niet te vatten. Bij punt 3 van 175 is voorgeschreven, dat de manschappen van de doorzoekingspatrouilles eerst dan het geweer moeten laden, wan neer het niet te voorzien is, dat zij van het schot zullen gebruik moeten maken. Natuurlijk bedoelt men hier juist het omgekeerde, om n. 1. te laden, als loei te voorzien is, dat zij zullen moeten schieten. Zoo staat het ook te lezen in punt 3 van 157 van het Neder land s c h e velddienstreglement. Eene andere vraag is het, of patrouil les te velde niet altijd met „geladen" geweer behooren te marcheeren, in plaats dat zij, zooals nu vrij mal hot Indische reglement zegt, eene patroon bij cle hand hebben. Waar moet diepatroon zijn In den patroonzak bij de overige, tusschen den gordel, of feitelijk in de hand? Men moet heusch aannemen, dat do Commissie het laatste bedoeld heeft, omdat het eerste (in den patroonzak) niet be hoeft voorgeschreven te worden en b. v. het tweede (tusschen den gordel) ondoelmatig is, dewijl dan zoo licht de patroon verloren wordt. Het lij de hand zal dus moeten beteekenen in de hand hoe ondoelmatig ons diergelijke bepaling ook voorkomt. Wij zouden voorgeschreven willen zien, dat met gebruikmaking van den pal aan het geweer, de patrouille immer met geladen geweer marcheert. Ook in 183 heeft men niet correct weten na te schrijven. Wan neer men die paragraaf met demère-bepaling van het N e- d er lands che velddienstreglement (eerste alinea van 165) vergelijkt, zijn bij het kopieeren bij abuis de woorden: „moet ontruimen of het gevecht" uitgevallen. Zooals nu de Indische bepaling luidt, ontwijkt de troep, in stede van het gevechtzijne stellingterwijl van eene stelling beter gezegd kan worden niet dat deze te ontwijken, doch dat zij te ontruimen is. In 213 worden eenige punten opgenoemd, welke in eene in structie voor den veldwachtcommandant niet onbesproken mogen gelaten worden.

Indisch Militair Tijdschrift | 1883 | | pagina 224