215 Zou het Indische Leger in de practijk er veel aan doen, om op veldwacht een examineertroep te organiseeren Geloove, wie wil. Het allerminst kan men zich dien examineertroep voorstellen, wan neer na een afgelegden marsch of geleverd gevecht, tegen het vallen van den avond, spoedshalve, zoogenaamde marschvoorposten worden uitgezet; n. 1. eenigszins sterke troepenafdeelingen, die op de toegangs wegen post vatten en hoofdzakelijk door patrouilles zich eenige vei ligheid hebben te verschaffen. Bij het uitzetten van „marschvoorposten" is dikwijls van eene reserve geen sprake, waarmede in zooverre 238 van het Indische velddienstreglement, waarnaar hier verwezen wordt, overeenstemt, de wijl ook in die paragraaf het woord „reserve" geen enkele maal ge noemd wordt. Aan het slot van 223 staat vermeld, dat bij weinig of geen verkeer bij de voorposten de examineertroep overbodig is. Accoord! doch doe die paragraaf met dezen volzin betreffende overbodigheid beginnen en laat er dan desnoods op volgen, dat, wanneer in de postenlinie eenig ver keer van aanbelang van bevriende Inlanders mocht plaats vinden, alsdan een gedeelte van de veldwacht zal kunnen afgezonderd worden, om den schildwachten in het onderzoeken van de personen behulpzaam te zijn. Met andere woorden, begin met den regel (in casu: geen of zeer weinig verkeer in de postenlinie) en laat de uitzondering (druk verkeer) er op volgen. Door omgekeerd te handelen, spiegelen de voorschriften voor den geest van het kader een onjuist beeld der werkelijkheid van onze oorlogen. Op gelijke wijze zoude in het Reglement op den Inwendigen Dienst bepaald kunnen worden: dat de oudste soldaat bij iedere escouade, als commandant dier escouade, zus en zoo zal doen, en ten slotte: dat bij het aanwezen van een korporaal in die escouade, deze, als com mandant optredende, zich van de voormelde dienstplichten kwijten zal. Zoude zulk eene wijze van reglementeering af te keuren zijn, even zeer is zulks het geval met die van den examineertroep. Bij 225, punt 8, wordt gezegd, dat in den regel aan een veldwacht

Indisch Militair Tijdschrift | 1883 | | pagina 226