223 breedsprakig, als ge zuiver Indische velddienst te berde brengt; die velddienst, welke de Indische officier in Atjeh, op Borneo Java, Celebes en ander Indisch oorlogsterrein van nabij gezien heeft. Naar onze meening komt de dienst te'velde, de vechtwijze, het oorlogvoeren, zóó als het Indische Leger die gemeenlijk in In dië te betrachten heeft, volstrekt niet sterk-genoeg in het nieuwe velddienst reglement uit. Yan het de voorkeur geven aan dezen of genen landaard bij het formeeren eener voorhoedecolonne of het uitzenden van doorzoekings- en sluippatrouillesgeen woord. Yan de eigenaardige vechtwijze der meeste Inlandsche volkeren hunne primitive wijze van verpleging op marschwaardoor zij ge meenlijk niet in staat zijnbij groote massa's langer dan een 3tal dagen bijeen te blijven, wordt weinig of niets gezegd. Yan bentingdienst in de nabijheid van den vijand, voor ztfover die dienst op de veiligheid betrekking heeft, geen zweem. Toch is het eene algemeen erkende daadzaak, dat onze wijze van oorlogvoering, adres Atjeh, voor meer dan de helft in bentings wordt gelocaliseerd of, om het eens ditmaal op Europeesch- velddienstkunstige wijze uit te drukken, in stellingen en versterkte plaatsenwaarbij gansch andere veiligheidsmaatregelen plegen geno men te worden als op veldwacht of in het bivouac. Tot recht verstand zullen wij ons nader verklaren. In een Indisch velddienstreglement zoude b. v. op te nemen zijn, als gedragsregels speciaal voor bentingcommandanten 1°. dat de poort der benting tot het uitlaten van aflossingen van Het is ons bekend, dat men bij de Europcesche legers èn een velddienstregle- ment èn een leerboek over tactiek aantreft en dat men b. v. de vechtwijze in al haar schakeeringen niet in het velddienstreglement vindtdoch in cultuur aan de Heeren tactici overlaat, die dienaangaande hunne meening verkondigen, zonder of met sanctie van het oorlogsdepartement. Zoo heeft men in Nederland een officieel velddienst reglement en particulier een tactiek van De Vlaming. Een Indische tactiek als leerboek bestaat echter niet. Juist evenwel om die reden nu zou het Indisch velddienstreglement meteen een leerboek moeten zijn voor „toegepaste tactiek", die, op de keper beschouwd, in ieder leger de tweelingzuster is van het voorschrift op den velddienst.

Indisch Militair Tijdschrift | 1883 | | pagina 234