225 wege moeten blijven, hoe in de nabijheid van den vijand natte saivalis overgetrokken worden, hoe clan vooral, adres de colonne Tan S wie ten in 1876 bij Atoa, voor het opsluiten op de galangans de uiterste zorg moet worden gedragen en dit te meer, naarmate de colonne den bosch- of kampongrand nadert en eene overvalling mogelijk wordt. Mede is het der vermelding waard, hoe een troep in landstreken van twijfelachtige trouw aan het Nederlandse lie gezag op zijnen marsch vermijden moet, bewoonde plaatsen te doortrekken of langs passars te marcheeren, omdat althans de Boeginees gaarne van uit den passar met blooten kris den twijfel omtrent zijne gezindheid pleegt te doen ophouden. Bit consigne ging van mond tot mond ten jare 1868 op Celebes, toen men daar van het regentschap Lebakkang niet recht wist, of het tot de partij van Kraëng Bonto-Bonto of de onze moest gerekend worden. Nog zouden wij in het Indisch velddienstreglement wenschen aangeteekend te zien, in het Hoofdstuk „Marschen met bijzondere „middelen van vervoer," (een Hoofdstuk, dat er overigens goed- Indisch uitziet), hoe bij den overvoer met vaartuigen (zie 92) het niet alleen voldoende is, dat de geweren en het ledergoed voor beschadiging gevrijwaard worden, maar ook dat door den troepen commandant in overleg met den gezagvoerder van het stoomschip, te voren moet worden bepaald, om de wapens en het ledergoed zoodanig afdeelingsgewijze te doen opbergen, dat iedere afdeeling ten spoedigste een en ander zal kunnen hernemen. Op zekeren dag gingen 2 compagnieën scheep te Oleh-leh, nog wel op oorlogsbodemsen werden de geweren van beide com pagnieën, door elkaar, in den een of anderen hoek van het ruim opgeborgen, met dat gevolg, dat toen de troepen zouden ontschepen de order moest worden gegeven, dat de soldaten zich moesten te vreden stellen, zoo zij slechts een geweer terugkregen, onverschillig of het hnn eigen dan wel dat van een ander was. En op die wijze rukt somwijlen een soldaat met een hem vreemd geweer tegen den vijand op. Bij zoodanige gelegenheid behoort de commandant van de troepen te 15

Indisch Militair Tijdschrift | 1883 | | pagina 236