Art. XXVIir. Den soldaet, die van sijn schildt- waght bij dage ofte bij naght sal gaen, daer hi) bij sijnen corporael ofte rotmeester gestelt sal zijn, sonder bij den selvigen daer af geroepen ofte verlost te zijn, sal met de doodt gestraft worden, son der genade. Art. XXIX. Xiemant en sal den Yijandt ofte ijemant anders de Loose open baren ofte kennen geven, op poene van met der doodt gestraft te worden, ende die geene, die het gegeven woordt sullen ruchtbaer maken, ofte eenigh ander woordt geven dan hun bij den officier gegeven is, sal aan het lijf ge straft worden. Art. XXX. Die hem absenteren sal uijt de Corps du Guarde of Wachthuijsen, boven de twee uijren des daegs, ofte sonder verlof van sijnen corporael ofte rotmeester, ofte des naghts eenighsints, sal aen het leven gestraft worden. Art. XXXI. Niemant en sal sonder wette- lijcke oorsake eenige oploop of alarme maken of een Koer bij naght ofte na besette waght af schieten, ofte groot getier maken, ofte ijet anders doen, daer door 1 Wat het woord ^Loose" be duidt, weten wij niet. Het open baren er van aan den vijand kon geschieden, zegt het wetboek, met een teijcken als aan hem toonende een neusdoeck, bosjen stroo of groente op den hoedt ofte om den arm, waer uijt hij afnemen kan, dat men sich daer van tót dien eijnde dienen wil. Deze 2 uren lange, zoogenaamde vergunde absentie hield verband met de omstandigheid, dat aan 2 man te gelijk verlof kon worden gegeven, om hunne spijse ofte dranck te halen. Het zij men binnens- huijs of daer buijten is, sal men alsoo niet roepen aux armes, vuijr, brandt, val aen, slae doodt, ville gaignée ende qu'il vive, den vijandt. A.C V*. r

Indisch Militair Tijdschrift | 1883 | | pagina 23