239 Nederlandsck-Indische Leger verminderen en sinds jaren worde weinig of niets degelijks gedaan om verbetering in den treurigen toestand te brengen. De goede bepalingen of instellingen, die nog worden gemaakt, worden niet zelden bij hare geboorte verkracht. Gare a Vétat-major Prussienzoo waarschuwde de kolonel Stoffel, Fransch militair attaché te Berlijn (zie Mémoires du baron Stoffel), nog lang vóór den oorlog van 1870. Maar hij, die zijn vaderland wilde redden, riep tevergeefs en was niet in staat, Frankrijk wakker te schudden en het te behoeden voor de nimmer te herstellen vernede.ing, die het onderging. Ook wij waarschuwen Nederland en zijne Koloniale Regeering, dat wij den ondergang tegemoetgaan; dat de weg, die i de antoiiieiien hebben ingeslagen, om het Leger op de been te houden, niet de juiste is. Waar eene groote Mogendheid eone harde les kan ontvangen, daar ligt in den tegenwoordigen tijd voor een kleinen Staat vernieiiging of inlijving. Zelfs inlijving kan echter eervol zijn, waar men voor over macht en geweld moet bukken en alles gedaan heeft, om ze te voor komen. Waar men echter te weinig doet, als het tijd is, en Gods water over Gods akker laat loop°n, daar wordt men rijp voor inlijving. Wij waarschuwen tegen Europeesche Mogendheden, van welke eene ons reeds met de nagels harer klauwen aan verschillende zijden betast. Wij waarschuwen tegen den Inlandschen vijand, die zich van verbeterde vuurwapens voorzietwiens verdedigingsvermogen aan merkelijk is toegenomen en wiens eerbied voor ons Leger niet weinig is verminderd. Keeds vóór den At.j eh-oorlog voldeed hetNeder- landsch-Indische Leger niet geheel aan de eischen. Maar na het aantal jaren, dat wij daar oorlog gevoerd hebben, is de waarde in meaig opzicht gedaald. Het groote gebrek aan soldaten beheerscht thans alles. Dat eene Mogendheid slaaptdat haar leger niet verbeterd werd en in verval geraakie, daarvan zijn vele voorbeelden. Maar dat men willens en wetens den toestand laat verergeren en geen voldoende maatregelen tot verbetering trefr, voorbeelden daarvan zijn zeldzaam in de geschiedenis.

Indisch Militair Tijdschrift | 1883 | | pagina 250