- 242 onderofficieren; terwijl men, indien men zich bedrogen heeft, op die wijze geen graad compromitteert of het individu schaadt. Die quaestie heeft men in Duitschland opgelost, door het af schaffen van den korporaalsrang en het beproeven van soldaten als Gefreite." Evenals Oostenrijk na 1866, nam Frankrijk na 1S71 den overwinnaar tot voorbeeldhoewel volksaard, levenswijze enz. hemels breed verschillen en dezelfde legeriurichting en organisatie onmogelijk maken. Men ijvert dan ook in Frankrijk voor de invoering van sol data de premiere classeterwijl do afgevaardigde van het Département de VAube, M. des Roys, de afschaffing voorstelde van den korpo raalsrang', waartoe men echter niet gemakkelijk zal overgaan (Sciences militair es). De zoogenaamde Ge frei ten" in het Duits che leger bekleeden geen graad en zijn dus in dat opzicht niet met korporaals te ver gelijken. Zij zijn eigenlijk, voor goed gedrag, gepaard met aanleg om te commandeeren, van eeuige diensten vrijgestelde soldaten en vormen eine höhere Klasse der Gemeinen zij doen echter vele diensten, die vroeger tot de bezigheden van de korporaals behoorden, doch oefenen alleen gezag uit zoolang cle dienstverrichtingduurt. De Gefreite kan verantwoordelijk zijn voor de orde in eene cham- bréejongere kameraden worden hem toevertrouwd; hij kan reeruten onderwijzen, enz. In elke compagnie wordt voor den inwendigen dienst een Gefreite aangewezen, die den dag heeft, onder onmiddellijk bevel van den onderofficier van den dag, voor wien hij ook kleine diensten waarneemt. Ook treden zij op als commandanten van gar- nizoens-wachten. In het rapport van den kolonel Kaulbars vin den wij o. a., dat een Gefreite wachtcommandant is aan het groot militair hospitaal te Berlijn. Bij wachten van meer uitgebreidheid brengt de Gefreite de schild wachten naar hunne posten en lo3t hen af. Men vermindei t aldus de kleine diensten der onderofficieren en ook hun wachtdienst; zoodat zij in gewone omstandigheden maar eens in twintig nachten wacht doen. De Gefreitehoewel niet tot de gegradueerden behoorende, moet toch aanhoudend gezag uitoefenen en commandeeren, en zulks onder

Indisch Militair Tijdschrift | 1883 | | pagina 253